Zapisz się do newslettera i odbierz 6% rabatu na pierwsze zakupy
Sklep internetowy TANIE ODŻYWKI

Tauryna (Taurine) to aminokwas biogenny ważny dla zdrowia i wyglądu człowieka. Tauryna zwiększa rozpuszczalność kwasów żółciowych, przyśpieszając trawienie tłuszczów, pomaga w transporcie kreatyny do mięśni i regeneruje je po wysiłku. Podczas intensywnego uprawiania sportu organizm przestaje wytwarzać wystarczające ilości tauryny i następuje jej niedobór – dlatego w przypadku sportowców często wymagana jest dodatkowa suplementacja tym aminokwasem. 

Tauryna jest częstym składnikiem odżywek dla sportowców, karm dla zwierząt (przede wszystkim kotów), mleka w proszku dla dzieci oraz napojów energetyzujących. Organizm wytwarza ją w wątrobie, mózgu i jelitach. Jej naturalnym źródłem w pokarmach są ostrygi, groch, soczewica, mięso, ryby, serwatka.

Poza sportowcami, suplementację tauryny powinny rozważyć osoby starsze, osoby mające problem z wypadaniem włosów, wegetarianie i weganie, osoby chore na nowotwory, cukrzycę, choroby nerek i wątroby. Badania wykazały również, że tauryna jest substancją sprzyjającą w leczeniu nadwagi i otyłości, w szczególności otyłości brzusznej.

Polecane produkty i producenci: