Zapisz się do newslettera i odbierz 6% rabatu na pierwsze zakupy
Sklep internetowy TANIE ODŻYWKI

Żele energetyczne

Tu znajdziesz jedne z najpopularniejszych produktów dla sportowców dyscyplin wytrzymałościowych (ale nie tylko) – żele energetyczne. W składzie znajdziemy węglowodany o szybkiej przyswajalności – przeważnie bazą będą maltodekstryny, glukoza, dekstroza i vitargo. W zależności od konkretnego produktu źródła węglowodanów mogą się różnić, ale zawsze cechować będzie je bardzo szybka wchłanialność. Warto w tym miejscu nadmienić, że żele zawierające vitargo będą miały gęstszą konsystencję od pozostałych. Ponadto w składzie znajdziemy przeważnie kompleks witaminowo-minerałowy. W obrębie witamin szczególnie istotna będzie zawartość witamin z grupy B, warunkujących szereg procesów o podłożu energetycznym. Kluczowymi minerałami będą: magnez, potas, sód, których właściwy poziom w trakcie wysiłku warunkuje prawidłową pracę aparatu mięśniowego, w tym brak bolesnych skurczy.

Żele energetyczne dla sportowców: biegaczy i kolarzy

W obrębie dodatków możemy wyróżnić m.in.: kofeinę, beta-alaninę, kompleks aminokwasowy (przeważnie BCAA), cytrulinę, argininę. Dobór dodatków przeważnie warunkuje przeznaczenie żelu, żele z kofeiną i np. beta-alaniną to „przedstartówki”, ewentualnie do stosowania w trakcie wysiłku (czyli tzw. 1ki i 2ki). Warto tutaj pamiętać, że podaż kofeiny w trakcie intensywnego wysiłku powinna być przemyślana - może prowadzić do szybszego odwodnienia.

Dodatki aminokwasów przeważnie znajdziemy w żelach potreningowych, wspomagających regenerację i odbudowę zapasów glikogenu.

Wąską niszą są również formuły przedtreningowe w formie żelu – tu węglowodany i dostarczana z nich energia pełnią drugorzędną rolę (może ich nawet nie być w składzie), kluczowe są wysokie dawki składników pompujących (m.in. arginina, cyrulina) i wspierających wytrzymałość i pobudzenie (kofeina, beta-alanina, tyrozyna). Takie żele stanowią ciekawą, wygodną w transporcie i stosowaniu alternatywę dla przedtreningówek w proszku.

Wszędzie tam, gdzie potrzebny jest szybki wyrzut energii, w poręcznej i łatwo przyswajalnej formie żel znajdzie swoje zastosowanie. Wycieczka górska czy rowerowa, wyjazd na narty, a nawet intensywna praca fizyczna – tu doskonale sprawdzi się dobrze dobrany żel energetyczny.

Jak stosować żele węglowodanowe?

W dużym uproszczeniu – w okresie zwiększonego zapotrzebowania na energię. Idealnie sprawdzą się w trakcie treningu, przedtreningowo i po wysiłku. Równie dobrze można stosować je również jako element tzw. ładowania węglowodanowego dużo wcześniej przed wysiłkiem. Kluczem dobrego planu suplementacji jest jego spersonalizowanie – szeroka oferta naszego sklepu pozwoli dobrać optymalny dla Ciebie żel energetyczny!

W asortymencie żele Olimp, FA, PowerGel, Myprotein, Trec i wielu innych uznanych na rynku marek. Różne wielkości, smaki, wersje z dodatkami (np. kofeina, BCAA, beta-alanina) i bez. Gęste żele z vitargo, i niewymagające popijania hydrogele. Sprawdź asortyment  i wybierz coś dla siebie!