Opinie o Nas
data publikacji

Gainery to odżywki cieszące się od wielu lat sporym powodzeniem wśród trenujących, zainteresowanych robieniem tzw. „masy”. Dziś na naszym blogu zajmiemy się właśnie gainerami. Przypomnimy czym są, jakie mają zastosowanie, czym kierować się przy kupnie gainera, jak go dawkować i kiedy najlepiej przyjmować ten rodzaj odżywek. Zapraszamy!


Czym są gainery i komu są dedykowane?



Gainery to odżywki węglowodanowo-białkowe, które mają zapewnić dodatkowy zastrzyk kalorii dla osób, które mają problem z dostarczeniem odpowiedniej ich ilości w formie tradycyjnych posiłków. Stanowią dodatek do wysokokalorycznej diety mając jeszcze ją wzbogacić o dodatkowe wartości. Trzeba mieć na uwadze fakt, że podstawą robienia „masy” jest ułożenie diety bogatej w kalorie, dostarczającej odpowiedniej ilości białek, węglowodanów i tłuszczy. Gainery powinny stanowić jedynie jej dopełnienie a nie ją zastępować. Innymi słowy, chcąc nabierać masy powinniśmy w pierwszej kolejności przyłożyć się do „michy”, czyli postarać się odpowiednio ułożyć dietę i przestrzegać jej stosowania, a gainery mogą stanowić dla nas pomoc w sytuacjach, kiedy mimo naszych starań nie przybieramy na wadze lub przybieramy bardzo wolno. Powinniśmy pamiętać, że aby przybierać na wadze musimy dostarczać więcej kalorii niż zużywa nasz organizm w „procesie życiowym”. Musimy więc więcej jeść niż spalamy.

Z przybieraniem na wadze mają problem szczególnie osoby o bardzo szybkiej przemianie materii, zwani hardgainerami. Taki typ budowy bywa określany również jako ektomorfik. Pocieszającym może być fakt, że ektomorficy, mimo że mają kłopoty z nabieraniem wagi to przy odpowiedniej diecie wypracowana przez nich „masa” jest bardzo dobrej jakości, czyli są to pozbawione nadmiaru tkanki tłuszczowej mięśnie. Generalnie jednak przybranie kilku kilogramów może stanowić spore wyzwanie dla hardgainerów nawet mimo starannie ułożonej diety. Nie zawsze są oni w stanie dostarczyć odpowiedniej liczby kalorii w formie tradycyjnych posiłków. Zwyczajnie nie są w stanie zjeść tyle, by zapewnić sobie taką nadwyżkę kaloryczną, która przełoży się na wzrost wagi. Brak apetytu to częsty problem, z którym ciężko im sobie poradzić. W takich przypadkach gainery stanowiące dodatkową odpowiednio zbilansowaną podaż węglowodanów, białek i tłuszczy mogą stanowić interesujące rozwiązanie.

Współczesny tryb życia charakteryzujący się szybkim tempem i dużym zabieganiem nie sprzyja utrzymywaniu rygorystycznej diety, która wymaga sporo czasu na przygotowanie odpowiednio zbilansowanych posiłków i regularnemu ich spożywaniu. Zdarzają się sytuacje, kiedy mimo naszych starań trudno nam zjeść porządny posiłek i tutaj zastosowanie gainera, którego przygotowanie i spożycie wymaga 2-3 minut może stanowić jakąś alternatywę. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie wypić porcję odżywki węglowodanowo-białkowej niż opuścić posiłek i nie dostarczyć żadnych kalorii.

Czasem jednak zdarzają się sytuacje, że nadmierne spożywanie gainerów powoduje, że nie jesteśmy w stanie zjeść posiłku, który mamy rozpisany w diecie. Zbyt obficie napychamy się kaloriami z gainerów, które blokują nam apetyt, co przekłada się z automatu na mizerne rezultaty uzyskiwanych przez nas przyrostów. Tutaj trzeba jednak wypracować dla siebie odpowiednie zastosowanie dla gainera, by optymalnie wykorzystać jego potencjał.

Podsumowując można stwierdzić, że gainery to odżywki węglowodanowo-białkowe, których głównym zadaniem jest dostarczanie dodatkowych kalorii wzbogacając w ten sposób dietę i dedykowane są przede wszystkim tym, którzy chcą zwiększyć swoją wagę a mają problem z dostarczeniem odpowiedniej dla nich liczby kalorii z diety tradycyjnej. Odbiorcy to głównie ektomorficy, ale z powodzeniem gainery mogą być stosowane również przez mezomorfików, jeżeli ich dieta nie jest idealnie skomponowana.


Gainery vs bulki.



Chociaż omawialiśmy już na naszym blogu podobny temat porównując ze sobą „klasyczne” gainery i tzw. bulki, to warto na chwilę wrócić do takiego zestawienia i przypomnieć jakie są między nimi podstawowe różnice.

Gainery to odżywki węglowodanowo-białkowe, zawierające od 10 do 35 gramów białka w stu gramach produktu, resztę zaś stanowią węglowodany. Niewielki procent stanowią również tłuszcze i różnego rodzaju wypełniacze. W większości gainerów dostępnych na naszym rynku procentowy udział białka wynosi 15-20%. Kilka przykładowych produktów z naszej oferty „klasycznych” gainerów zawierających poniżej 20% białka: Olimp Gain Bolic 6000, Trec Mass XXL, Formotiva Mass Maker, FA Mass Effect. Wybrane propozycje gainerów z zawartością białka powyżej 20%: Olimp Gainerator, MEX Size Max, Sportdefinition Massdefinition.

Bulki to również odżywki węglowodanowo-białkowe, ale proporcje węglowodanów do białek wynoszą tu mniej więcej pół na pół. Zawierają zazwyczaj śladowe ilości cukrów prostych, które w gainerach występują w większych ilościach, chociaż nie zawsze tak jest. Można też znaleźć gainery, w których zawartość cukrów jest niewielka. Bulki są przeznaczone dla osób, które przeważnie z powodu nieco wolniejszej przemiany materii obawiają się „łapania” tkanki tłuszczowej i dlatego unikają gainerów, ale mają problem z utrzymaniem idealnej diety, z odpowiednią podażą białek i kalorii. Przykładowe propozycje buków z naszego sklepu: Olimp Profi Mass, Real Pharm Muscle On, Trec Hard Mass, MEX Gain Pro, UNS Bulk Elite.


Jak i kiedy stosować gainera?



Producenci w różny sposób proponują stosowanie gainerów. Naszym zdaniem odpowiednie dawkowanie uzależnione jest przede wszystkim od braków kalorycznych wynikających z naszej diety. Niektórym wystarczy jedna porcja dziennie, inni będą potrzebować dwie lub nawet trzy porcje. Zasadniczo optymalna ilość gainera w jednorazowej porcji nie powinna przekraczać 140-150 gram. Zazwyczaj najlepiej sprawdza się ilość oscylująca w okolicach 100 gram w porcji. Znaczne przekroczenie tych ilości może skutkować znacznym obniżeniem apetytu, a co za tym idzie kłopotami ze spożywaniem bogatych, wysokokalorycznych posiłków, co z kolei natychmiast przełoży się na przyrostów masy mięśniowej. Pamiętajmy, że gainery mają stanowić dopełnienie diety, nie zaś jej zastępowanie. Tradycyjne, dobrze zbilansowane posiłki to ciągle podstawa żywienia w sporcie, również (a nawet przede wszystkim!) w kulturystyce.

Jaka pora jest najlepsza na przyjmowanie gainera? Na pewno jednym z najlepszych rozwiązań stanowi przyjmowanie gainera bezpośrednio po zakończeniu treningu. Jest to czas zwiększonego zapotrzebowania organizmu na składniki odżywcze – w tym białka i węglowodany proste. Porcja gainera po treningu będzie idealną opcją zwłaszcza dla osób, które w najbliższej perspektywie nie mają możliwości zjedzenia porządnego posiłku. Oczywiście dobry posiłek to obowiązkowa sprawa w okresie półtorej, dwie godziny po treningu, mimo tego, że przyjmiemy gainera.

Kiedy jeszcze dobrze jest spożyć porcję gainera? Producenci zazwyczaj polecają przyjmować gainera między posiłkami i jest to dobre rozwiązanie, zwłaszcza w sytuacji gdy przerwa między nimi będzie dłuższa. Można także podbić kalorycznie posiłek, przyjmując wraz z nim porcję gainera. Również w sytuacjach awaryjnych, gdy coś nam wypadnie pilnego, nie mamy czasu by przygotować i zjeść posiłek, wypicie gainera może być ciekawą opcją.

Spożywanie gainera przed treningiem nie jest rozwiązaniem, które z naszego punktu widzenia wydaje się optymalne. Lepiej, naszym zdaniem, zjeść dobry, bogaty w składniki odżywcze posiłek półtorej, dwie godziny przed rozpoczęciem ćwiczeń, natomiast porcję odżywki lepiej zostawić sobie na czas bezpośrednio po zakończeniu treningu siłowego.


Czym się kierować przy kupnie gainera?



Przy wyborze właściwej dla nas odżywki węglowodanowo-białkowej powinniśmy wziąć pod uwagę zwłaszcza: skład produktu, stosunek ceny do ilości oraz renomę producenta. Przez określenie „skład produktu” rozumiemy procentową zawartość w produkcie białek, węglowodanów i tłuszczów znajdujących się w produkcie i ich rodzaje. Dobrze, żeby białka gainera były pochodzenia zwierzęcego. Są bardziej wartościowe, lepiej wchłanialne przez nasz organizm. Można spotkać na rynku zarówno produkty zawierające białka zwierzęce (a więc białka serwatkowe – najczęściej WPC ale może to być również WPI czy WPH, kazeinę micelarną, kazeinian wapnia, białka wołowe itd.) ale również posiadające białka z domieszką białek pochodzenia roślinnego (czyli przykładowo białka sojowe, pszeniczne, białka grochu, konopne itd.). Rzadkością natomiast są gainery zawierające wyłącznie białka roślinne. Zazwyczaj lepiej jest kupić produkt zawierający ilościowo nieco więcej białek, ponieważ u większości osób oprócz braków kalorycznych występują również niedobory w podaży białka, ale żeby mieć co do tego pewność powinniśmy przeanalizować naszą dietę pod tym kątem.

Biorąc pod uwagę węglowodany wybierajmy raczej produkty, które zawierają różne ich rodzaje, ponieważ ich zastosowanie jest bardziej uniwersalne niż w przypadku produktów opartych wyłącznie, czy w przeważającej ilości na cukrach prostych. Te drugie są dobre jedynie po treningu, natomiast w innych porach sprawdzają się zdecydowanie gorzej.

Wybierając produkt zwracajmy uwagę na stosunek ceny do ilości. Zazwyczaj, chociaż nie zawsze produkty o większej gramaturze wychodzą taniej niż ich mniejsze odpowiedniki, co można stwierdzić, jeżeli przeliczymy cenę i sprawdzimy ile w płacimy za kilogram. Warto zrobić szybką kalkulację i wybrać opcję bardziej opłacalną.

Przy wyborze produktu zwracajmy również uwagę na renomę producenta. Czasem warto dopłacić parę groszy i wybrać produkt sprawdzonej marki. Jesteśmy wtedy pewni, że zawartość zgadza się z informacją zawartą przez producenta na etykiecie. W dobie Internetu możemy też wziąć pod uwagę opinie innych użytkowników na temat produktu, który chcemy zakupić. Mnóstwo jest stron, zawierających oceny odżywek i suplementów diety, w tym również gainerów i nie widzimy powodów żeby nie korzystać z takich źródeł wiedzy. Życzymy Wam samych dobrych wyborów przy zakupie odżywek.