Opinie o Nas
data publikacji

Trening cardio to najlepsze co możemy zrobić, jeśli chcemy spalić nadmiar tłuszczu - przynosi efekty szybciej niż trening siłowy, wzmacnia serce i poprawia krążenie. Bieganie, skakanka, rower czy pływanie - wszystko, co pozwoli nam zwiększyć tętno do górnej granicy (wskazane jest od 65 do 85% tętna maksymalnego HRmax), jest świetne dla naszego zdrowia. Zobacz 7 najczęściej pojawiających się błędów podczas treningów cardio.

1. Trening cardio bez odpowiedniej diety

trening cardio - dieta

Wiele osób uważa, że codzienne treningi zwalniają ich z obowiązku dbania o dietę i właściwą liczbę dostarczanych kalorii. To błąd, który może nas kosztować brakiem wyników, mimo dobrego poziomu aktywności fizycznej. Podobnie, kiedy wynagradzamy nasze wysiłki słodyczami. Odpowiednia dieta to również dawka energii, niezbędna do podjęcia aktywności fizycznej.

2. Trening cardio o zbyt małej intensywności

Rodzaj aktywności jest bez znaczenia - jeśli wysiłek nie przyśpiesza naszego tętna, nie ma mowy o skutecznym treningu cardio. Aby mierzyć go w odpowiedni sposób, najlepiej zakupić pulsometr, który na bieżąco będzie mierzył nam tętno i sprawdzał, czy ćwiczymy wystarczająco intensywnie.

trening cardio - ćwiczenia

3. Trening cardio o zbyt dużej intensywności

Wykańczający trening również nie jest dobrą postawą - to często powtarzany błąd, szczególnie przez osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z aktywnością fizyczną. Przetrenowanie, zakwasy, bóle mięśni to złe objawy, a do tego wykluczające nas z kilku następnych treningów. A w cardio chodzi przecież o regularność.

4. Brak odpowiednich akcesoriów do ćwiczeń

Myśląc o akcesoriach, mamy na myśli przede wszystkim dobre obuwie do biegania czy skoków na skakance, które zabezpiecza stawy i zmniejsza ryzyko kontuzji. Każdy sport ma w sobie takie elementy - kask w jeździe rowerowej, dobre okularki w pływaniu itd. Bezpieczeństwo jest ważne, inaczej ćwiczenia mogą nam przynieść więcej szkody niż pożytku.

5. Brak zmian w treningu cardio

trening cardio - odwodnienie

Organizm szybko przyzwyczaja się do jakiejś aktywności. Pierwsze 30 minut skakania na skakance to duży wysiłek i ogromna ilość spalonych kalorii, ale po miesiącu mięśnie przyzwyczają się do pewnej dozy wysiłku i przestaniemy odczuwać efekty. Dlatego warto uprawiać wiele różnych dyscyplin (bieganie, skakanie na skakance, taniec, pływanie, joga, rower itd.) i wciąż zmieniać intensywność ćwiczeń.

6. Odwodnienie

Brak odpowiedniego nawodnienia jest ogromnym zagrożeniem dla mięśni i serca. 2 litry wody mineralnej dziennie + uzupełnianie elektrolitów to podstawa podczas intensywnego wysiłku fizycznego, szczególnie w lecie. W praktyce, często o tym zapominamy.

7. Nieregularność

Zryw jeden raz w tygodniu nie przyniesie nam oczekiwanych rezultatów lub będą one postępować bardzo powoli. Powszechnie uważa się, że aby utrzymać figurę powinno się trenować 3 razy w tygodniu - redukcja wagi to 5 ćwiczeń cardio każdego tygodnia. Dlatego ważne jest, aby nie trenować zbyt intensywnie i w ten sposób sabotować własną aktywność.

Wysiłek cardio to skuteczny sposób walki z nadmierną ilością tkanki tłuszczowej. Warto jednak pamiętać, że ćwiczenia siłowe również są bardzo ważne. Skutecznie budują mięśnie, ujędrniają ciało, zwiększają metabolizm (możesz jeść więcej!), a do tego podnoszą liczbę spalonych kalorii jeszcze wiele godzin po zakończeniu treningu. Połączenie treningu cardio i siłowego to więc najlepsze co możemy zrobić, aby osiągnąć dobre efekty. 

Sprawdź też jakie odżywki na odchudzanie i rzeźbę mogą ci pomóc w treningu cardio.

trening cardio - suplementy