Opinie o Nas
data publikacji

L-karnityna to od lat jeden z najpopularniejszych suplementów diety, wokół którego przez lata narosło wiele mitów i nieporozumień. Jak działa l-karnityna? Jak ją stosować, żeby była skuteczna? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć m.in. na te pytania.


Czym jest l-karnityna i gdzie występuje?

L-karnityna jest składnikiem syntezowanym przez organizm ludzki przy udziale m.in. aminokwasów: lizyny, metioniny, a także niacyny, czy witaminy C. Karnityna jest magazynowana głównie w mięśniach szkieletowych. Z tego też powodu mamy (ograniczone) możliwości dostarczania l-karnityny z pożywienia, właśnie poprzez mięso – przede wszystkim baraninę, wołowinę, wieprzowinę, ale także ryby.


Jak działa l-karnityna?

Swoją popularność, jako suplement diety l-karnityna zawdzięcza przede wszystkim wspieraniu spalania tkanki tłuszczowej, ale to nie wszystkie jej korzystne właściwości.

L-karnityna działa w zakresie:

-optymalizacji transportu lipidów do mitochondriów komórkowych,
-wpływu na metabolizm węglowodanów i aminokwasów,
-usprawniania utylizacji metabolitów procesów energetycznych zachodzących w trakcie wysiłku fizycznego,
-wspierania produkcji tlenku azotu (należy do grupy tzw. prekursorów tlenku azotu),
-równoważenia gospodarki hormonalnej – pośrednio wpływa na poziom hormonów tarczycy, a nawet testosteronu,
-poprawy możliwości poznawczych (koncentracja i zapamiętywanie).


Szerokie spektrum pozytywnych właściwości l-karnityny czyni z niej skuteczny i nadający się do wielu zastosowań suplement. Najbardziej oczywistym celem suplementacji jest oczywiście wspieranie spalania tkanki tłuszczowej.


Dla kogo suplementacja l-karnityną

-dla osób szukających preparatu optymalizującego spalanie tkanki tłuszczowej
-dla trenujących dyscyplin o profilu wytrzymałościowym i wytrzymałościowo-siłowym, którym zależy na usprawnieniu procesów regeneracji potreningowej, ale także na poprawie wytrzymałości w trakcie treningu,
-dla wegetarian, wegan i każdej osoby, która nie dostarcza l-karnityny w pożywieniu, a także dostarcza mało składników potrzebnych organizmowi ludzkiemu do jej syntezy.
-dla osób pracujących umysłowo, uczących się - szukających suplementu wspierającego procesy poznawcze (polecaną formą pod to zastosowania jest acetyl l-karnityny).



Wyjątkowe właściwości l-karnityny jako spalacza tkanki tłuszczowej


Niezwykle istotną właściwością l-karnityny jest brak wpływu na ciśnienie krwi. Nie powoduje ona jak wiele innych składników wchodzących w skład „fat burnerów” przyspieszonej pracy serca, potliwości, czy rozdrażnienia. Jest to duży atut dla osób z problemami z układem krążenia lub po prostu unikających stymulantów. Z tego samego powodu pojawił się pogląd o słabym działaniu l-karnityny. Mówiąc kolokwialnie, karnityna nie daje energetycznego „kopa”, ani nie ma właściwości termogenicznych (nie podnosi ciepłoty ciała) charakterystycznych dla większości spalaczy. Dla osób szukających suplementu, który będzie działał niejako w tle, który nie będzie przeszkadzał im w efektywnej pracy czy nauce, będzie z ww. powodów optymalnym wyborem. Oczywiście, l-karnitynę znajdziemy również w składach kompleksowych spalaczy tkanki tłuszczowej, zawierających w składach dużą ilość składników pobudzających (kofeina, guarana, johimbina), czy termogeników. Stanowi ona bardzo dobre uzupełnienie takich wieloskładnikowych formuł.


Dawkowanie L-karnityny

Sugerowane dawki zależą od wielu czynników, m.in.:

-waga,
-forma preferowanej aktywności fizycznej,
-cel suplementacji,
-dieta,
-indywidualne preferencje


Nie mniej jednak, w pewnym uproszczeniu możemy założyć, że dzienna dawka powinna zawierać się w zakresie 500mg- 3000mg. Przy stosowaniu wyższych niż 2g dawek dziennych, sensowną praktyką zdaje się rozdzielenie dawki na kilka mniejszych porcji przyjmowanych w ciągu dnia.


Kiedy stosować?

Optymalnym rozwiązaniem zdaje się być stosowanie tego suplementu przedtreningowo (około 20 minut przed wysiłkiem). Dzięki takiemu zastosowaniu, poza wzmożoną oksydacją kwasów tłuszczowych, podniesiemy nasz poziom wydolności i poprawimy regenerację powysiłkową.

W suplementacji ukierunkowanej bezpośrednio na utratę wagi, poza porcją przedtreningową, można rozważyć przymowanie suplementu rano – na czczo (codziennie, także w dni beztreningowe).



Jaka forma l-karnityny?

Najpowszechniejszą formą jest winian l-karnityny (l-carnitine tartare), który bardzo dobrze sprawdza się w zakresie poprawy spalania tkanki tłuszczowej, wydolności i regeneracji. Jeśli zależy nam również na poprawie właściwości poznawczych warto wypróbować acetyl l-karnityny (ALCAR).


Z czym ją łączyć

Działanie synergiczne z l-karnityną wykazują:

-cholina (podnosi poziom zmagazynowanej karnityny w mięśniach)
-kofeina (wspiera syntezę omawianego składnika)

L-karnitynę możemy oczywiście łączyć z większością składników wspierających spalanie tkanki tłuszczowej. Ze względu na brak wyraźnego wpływu na układ krążenia stanowi bezpieczne uzupełnienie tego typu suplementacji.

W przypadku suplementacji ukierunkowanej na wspieranie procesów poznawczych, warto połączyć z:


-choliną, najlepiej w formie Alpha GPC,
-tyrozyną,
-gotu kola,
-bakopa monieri,
-żeń szeniem


Mamy nadzieję, że artykuł rozjaśnił większość wątpliwości związanych z suplementacją l-karnityną. Jeśli masz dodatkowe pytania, napisz do zespołu tanieodzywki.pl