Opinie o Nas
data publikacji

Każda osoba posiadająca choćby elementarną wiedzę na temat funkcjonowania organizmu ludzkiego zdaje sobie sprawę, że regularne dostarczanie płynów jest kluczowe dla jego prawidłowej pracy. Woda stanowi około 50-65% masy ciała człowieka, warunkuje właściwie wszystkie procesy zachodzące w organizmie.

Wzmożona aktywność fizyczna każe nam przyjrzeć się zagadnieniu nawodnienia szczególnie uważnie, ponieważ:

-intensywny wysiłek zwiększa utratę wody poprzez pot,
-odpowiednio poziom nawodnienia jest kluczowy dla uzyskania naszych optymalnych możliwości treningowych,
-brak odpowiedniego nawodnienia w połączeniu z intensywnym wysiłkiem fizycznym stwarza duże obciążenie m.in. dla układu krążenia i może stanowić realne zagrożenie dla zdrowia i życia,
-dobra nawodnienie to dobra regeneracja potreningowa.

Na odwodnienie szczególnie narażone są osoby uprawiające dyscypliny wytrzymałościowe, w trakcie długich jednostek treningowych, w ekspozycji na wysoką temperaturę i wilgotność.


Dlaczego utrata wody jest tak groźna?

Wraz z utratą płynów rośnie nasza temperatura ciała (średnio 0,2stC na 1% utraconej masy ciała), objętość krwi i jej ciśnienie spada – serce musi wykonywać znacznie większą niż w optymalnych warunkach pracę. Konsekwencją wzrostu temperatury ciała może być m.in. udar cieplny.

Tempo utraty płynów jest zależne od:
-poziomu intensywności wysiłku,
-temperatury otoczenia,
-wilgotności otoczenia,
-diety,
-predyspozycji indywidualnych.


Przy wyjątkowo niekorzystnym układzie powyższych parametrów możemy tracić nawet ponad 2l wody na godzinę! Przyjmuje się, że granicznym progiem odwodnienia jest utrata 2% masy ciała w trakcie intensywnego wysiłku. Szacuje się, że utrata 3% jest równoznaczna z obniżeniem naszych możliwości wysiłkowych o około 20%. Postępujące dalej odwodnienie może prowadzić nawet do śmierci. Poza wodą tracimy również elektrolity, których równowaga jest kluczowa dla prawidłowego przewodzenia impulsów nerwowych i w konsekwencji prawidłowego skurczu mięśni. Symptomem wysokiego poziomu odwodnienia są bolesne skurcze w trakcie wysiłku i po nim. Trzeba pamiętać, że serce to także mięsień i zaburzona równowaga elektrolitowa, może doprowadzić do zaburzeń jego pracy. Jak widać odpowiednie nawodnienie to element absolutnie kluczowy dla zdrowia i osiągania zadowalających efektów treningowych.

Niestety picie wody w trakcie intensywnego wysiłku nie jest dobrym rozwiązaniem, a wręcz może przyspieszać odwodnienie organizmu. Dzieje się tak z powodu braku odpowiedniej podaży elektrolitów z płynem. Wysoka ilość przyjmowanej wody powoduje z kolei podniesienie poziomu aldosteronu, hormonu odpowiedzialnego za gospodarkę wodną, który dąży do wyrównania poziomu płynów poprzez nasilenie diurezy.

Co pić przed treningiem?

Jeśli wiemy, że czeka nas szczególnie intensywny wysiłek i duża utrata płynów popijajmy napój izotoniczny już parę godzin przed treningiem/startem. Kluczem jest regularność i stosunkowo małe (100-150ml) jednorazowe porcje. W tym okresie możemy przyjąć również dobrej jakości suplement minerałowy, ewentualnie sam magnez w wysokoprzyswajalnej formie.


Jak nawadniać organizm w trakcie ćwiczeń ?


W trakcie intensywnych treningów idealnym rozwiązaniem będą tzw. izotoniki. Napoje izotoniczne charakteryzują się poziomem osmolalności bardzo zbliżonym do tego w naszych płynach ustrojowych. Zawierają do 10% węglowodanów (przeważnie w formie glukozy), odpowiednią ilość elektrolitów (przede wszystkim sodu, potasu, magnezu), czasem dodatek witamin z grupy B (wspomagających procesy energetyczne na poziomie komórkowym).

W trakcie wymagającego treningu biegowego, czy kolarskiego izotonik powinien być Twoim pierwszym wyborem!

Pamiętaj, że picie w odpowiedzi na pojawienie się pragnienia nie jest dobrym rozwiązaniem dla sportowca. Powinniśmy dostarczać regularnie mała ilości płynów – to najskuteczniejszy sposób na dostarczenie elektrolitów i uniknięcie ryzyka przyspieszonego odwodniania (jak przy jednorazowym dostarczeniu dużej ilości płynu)


Co pić na siłowni?

Forma wykonywanego treningu bezpośrednio warunkuje jakie napoje pić na siłowni. Z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że trening siłowy w klimatyzowanej siłowni nie będzie prowadził do skrajnego odwodnienia. W takim przypadku najsensowniejszym rozwiązaniem wydaje się napój hipotoniczny. Dostarcza on trochę mniej węglowodanów od klasycznego izotonika (przeważnie około 5-7%), nie zawiera również tak wysokiej dawki elektrolitów. Nie mniej jednak doskonale gasi pragnienie i w ww. okolicznościach w 100% spełni swoją funkcję.

Picie wody w trakcie treningu będzie rozwiązaniem w przypadku drastycznych reżimów dietetycznych wykluczających jakąkolwiek podaż węglowodanów w okresie okołotreningowym. Wybierając samą wodę, sięgnijmy po wodę mineralną ze stosunkowo dużą zawartością sodu i magnezu. Pijąc wyjałowioną „źródlankę” nie wspieramy prawidłowego nawodnienia w trakcie wysiłku!

Rozwiązaniem dla osób unikających węglowodanów w trakcie treningu są również elektrolity w formie tabletek rozpuszczalnych, przeważnie nie zawierają węglowodanów i wartości energetycznej.

Co pić po treningu?


Jeśli po treningu czujemy, że jesteśmy odwodnieni powinniśmy w dalszym ciągu dostarczać napoje izotoniczne.

Objawami odwodnienia mogą być:

-zawroty głowy,
-podniesiona ciepłota ciała (a nawet udar cieplny),
-bolesne skurcze mięśni,
-ciemne zabarwienie moczu,
-senność, apatia,
-zaburzenia poznawcze.

W przypadku mniejszej utraty płynów optymalnym rozwiązaniem będą przeważnie hipotoniki. Zawierają ponad 10% węglowodanów w składzie i cechują się wyższą od omawianych wcześniej izotoników osmolalnością. U osób poważnie odwodnionych hipotoniki mogą spowodować zaburzenia trawienne i w konsekwencji pogłębić ten stan, dlatego w takim przypadku polecane są w dalszym ciągu izotoniki.

Hipertonik doskonale uzupełni naruszone po treningu zapasy glikogenu, w towarzystwie dobrego suplementu aminokwasowego, czy izolatu/hydrolizatu białkowego stanowić będzie idealny zestaw potreningowy zarówno dla sportowców dyscyplin wytrzymałościowych, jak i szybkościowo-siłowych, zarówno ćwiczących rekreacyjnie, jak i na poziomie zawodniczym.


Nawadnianie w ciągu dnia

Przekonanie, że istotne jest dostarczanie płynów i elektrolitów tylko w trakcie treningu i bezpośrednio przed/po jest błędne. Kluczowe jest dbanie o poziom nawodnienia w ciągu dnia, w trakcie wysiłku walczymy tylko o zminimalizowanie skutków utraty płynów, których odpowiedni poziom uzyskujemy poprzez adekwatny schemat nawadniania w ciągu dnia.

Kluczowe aspekty nawadniania poza okresem okołotreningowym:

-regularne przyjmowanie płynów w ilości 100-200ml
-przyjmowanie 3-4l płynów na dobę, w przypadku ekspozycji na wysoką temperaturę i wilgotność otoczenia nawet 5-6l,
-dostarczanie odpowiedniej ilości elektrolitów, zarówno z diety, jak i poprzez odpowiednio dobraną suplementację,
-dostarczanie odpowiedniej ilości węglowodanów



Powyższe zmienne mogą wydawać się oczywistością, ale często osoby wymyślające coraz bardziej wymyślne okołotreningowe zestawy nawadniające, zapominają o tych podstawach.

W celu dostarczania odpowiedniej ilości elektrolitów warto sięgnąć po wysokiej jakości suplementy witaminowo-minerałowe. Polecamy formuły dedykowane dla sportowców, dawki substancji aktywnych uwzględniają wzmożone zapotrzebowanie na powyższe składniki. W przypadku dotkliwych skurczy, wartym przemyślenie jest zakup osobnego preparatu magnezowego. Szczególnie godnym polecenia będzie magnez w formie cytrynianu, czy z dodatkiem potasu.

Mamy nadzieję, że temat odpowiedniego nawodnienia i jego roli w fizjologii wysiłku fizycznego został w tym artykule przystępnie wytłumaczony. Jeśli masz pytania związane z tym zagadnieniem, czy doborem odpowiedniej suplementacji pod ten cel napisz do zespołu tanie-odzywki.pl