Opinie o Nas
data publikacji

Waga zmienną jest. To zdanie jest zapewne bardzo dobrze znane wszystkim trenującym, a już przede wszystkim tym, którym zależy na zrzuceniu zbędnych kilogramów. Każdy, nawet początkujący sportowiec, powinien wiedzieć, że waga to nie wszystko!

Choć kontrolowanie prawidłowej masy ciała jest istotne, to najważniejsze są pomiary - centymetr nigdy nie kłamie. Chcąc ułatwić Wam sztukę prawidłowego mierzenia i ważenia, przygotowaliśmy jedyny w swoim rodzaju kalendarz postępów treningowych. Pojawia się jednak pytanie – jak prawidłowo zmierzyć obwody ciała? Gdzie mierzyć talię? Jak poprawnie mierzyć obwody poszczególnych partii ciała? Podpowiadamy!

Jak sprawdzać postępy w treningu?


Najlepszym sposobem na kontrolowanie swoich postępów treningowych jest prawidłowe mierzenie poszczególnych partii ciała. Czym najlepiej się mierzyć? Tu odpowiedź jest prosta, bowiem do tego potrzebujesz tylko metra krawieckiego. Masz metr i co dalej?

Spokojnie, trochę teorii i niedługo to Ty będziesz doradzać znajomym, gdzie mierzyć obwód uda i jak mierzyć obwód klatki piersiowej. Zanim jednak do tego dojdzie, pozwól, że zapoznamy Cię z 3 złotymi zasadami prawidłowego ważenia i mierzenia:

1. Ważyć się i mierzyć należy zawsze o tej samej porze dnia. Najlepiej zrobić to z samego rana, na czczo – tuż po wizycie w toalecie.
2. Nie należy tego robić częściej niż raz w tygodniu, a najlepiej – raz na dwa tygodnie.
3. Mierzyć i ważyć, powinno się nago, wtedy pomiary będą najdokładniejsze.

Te trzy zasady powieś sobie nad łóżkiem, tak abyś przed każdym dokonywaniem pomiarów mógł na nie spojrzeć i zapisać w przygotowanym przez Tanie Odżywki specjalnym kalendarzu do pomiarów różnych części ciała:

Pobierz kalendarz postępów dla mężczyzn >>

Pobierz kalendarz postępów dla kobiet >>



O ile z ważeniem nie będziesz mieć problemów, ponieważ wystarczy zastosować się do powyższych punktów, to mierzenie poszczególnych części ciała wymaga więcej uwagi. Z tego powodu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję. Gotowy? Zaczynamy od góry!


Jak mierzyć biceps?


I tutaj pułapka! Istnieją bowiem dwa sposoby mierzenia tej części ciała, które są uzależnione od celu trenującego. W przypadku osób uprawiających kulturystykę bądź fitness, mierzymy napięty biceps w najszerszym jego miejscu. Ramię należy unieść do boku lub do przodu, mocno ugiąć i skierować nadgarstek do wewnątrz. Centymetr powinien być ułożony prostopadle do podłoża.

Osoby, którym zależy jedynie na odchudzaniu, powinny rozluźnić mięśnie i wybrać miejsce na środku ramienia. Ramię powinno być wyprostowane, swobodnie opuszczone bądź uniesione do boku albo do przodu.


Jak mierzyć obwód klatki piersiowej?


Wykonywanie pomiaru tej części ciała, jest oparte na innych zasadach dla kobiet i na innych dla mężczyzn. W obydwu przypadkach należy rozluźnić mięśnie piersiowe i wyprostować plecy. Ręce powinny być spuszczone. Tuż po swobodnym wydechu przykładamy metr krawiecki na linii 1 cm powyżej sutków.

Kobiety robią dokładnie tak samo z tą różnicą, że centymetr powinien być na wysokości ich sutków.
Aby osiągnąć jeszcze lepsze rezultaty, panie powinny mierzyć również partię pod biustem.


Gdzie mierzyć talię?

Talia to najwęższa część brzucha, która znajdujące się pod żebrami, nad pępkiem. Niektórym może być trudno ją odnaleźć, dlatego na jej pomiar trzeba poświęcić trochę więcej czasu. Również i w tym przypadku, rozluźniamy mięśnie (absolutnie nie wciągając brzucha!) i na swobodnym wydechu, równolegle do podłoża przykładamy centymetr.



Gdzie mierzyć pas?

Pas jest jednym z miejsc największego odkładania się tkanki tłuszczowej, dlatego ten pomiar jest niesamowicie ważny dla każdej trenującej osoby. Dzięki zestawieniu tego pomiaru z pomiarem wagi, w prosty sposób można zobaczyć, czy plan treningowy z dietą przynosi zamierzony efekt. Otóż, jeżeli waga ciała rośnie, a wraz z nią przybywa centymetrów w pasie, oznacza to, że niestety ilość przyjmowanych kalorii jest za wysoka i organizm tyje. Jeśli natomiast waga ciała rośnie, a obwód pasa pozostaje bez zmian, to znak, że wszystko jest w porządku. Gdzie przyłożyć metr krawiecki? Najlepiej przyłożyć go równolegle do podłoża na wysokości pępka, albo 1 cm powyżej niego. Proste? Proste!

Jak dobrze zmierzyć biodra?


Tutaj najlepiej wykonać dwa pomiary, jeden na wysokości kości biodrowej, a drugi w miejscu największej wypukłości mięśni pośladkowych. Na obydwa te pomiary, przewidzieliśmy miejsce w naszym kalendarzu. Przygotowując się do tej czynności, należy stanąć w delikatnym rozkroku - takim na szerokość bioder. Ciężar ciała powinien być rozłożony równomiernie, a mięśnie rozluźnione.


Dokonując pomiaru na szerokości kości biodrowej należy wybrać miejsce najbardziej wystające. Dokładnie tak samo jak w przypadku mierzenia drugiej części bioder, czyli w miejscu największej wypukłości mięśni pośladkowych.

Jak mierzyć udo?

Również i w tej części ciała powinno się dokonywać dwóch pomiarów. Jeden na górze, drugi na dole. W tym celu należy stanąć w delikatnym rozkroku, podobnie jak w przypadku bioder, ciężar ciała powinien być rozłożony równomiernie, a mięśnie ud rozluźnione. Mierząc górną część ud najlepiej obrać miejsce tuż pod fałdą pośladkową. Z kolei dolną część ud najlepiej mierzyć przy samym jego końcu.


Jak poprawnie zmierzyć łydkę?

Przygotowując się do mierzenia tej partii ciała, najlepiej stanąć bokiem do lustra. Dzięki temu z łatwością odnajdziesz najszerszy jej punkt. Co dalej? Rozluźniamy łydkę i mierzymy!


Regularność kluczem do sukcesów!

Kontrolowanie postępów treningowych jeszcze nigdy nie było tak łatwe. Przygotowany przez nas kalendarz, został zaprojektowany w formie tabelki w dwóch wersjach - dla kobiet i dla mężczyzn. Już dziś możesz zacząć walkę o lepszą wersję siebie. I pamiętaj, tylko regularność ma sens!