Opinie o Nas
data publikacji

Śniadanie dla sportowca to bardzo istotny posiłek, zarówno jeśli chodzi o samopoczucia w ciągu dnia, jak i poziom energii, a co za tym idzie możliwości treningowe. Dostarczając odpowiednią ilość mikro i makroelementów zapewniamy sobie potrzebną energię również, a może przede wszystkim do wysiłku umysłowego.

Czy istnieje jednak coś takiego jak uniwersalne śniadanie idealne? Oczywiście, nie! Co zatem warunkuje jak powinniśmy komponować nasz pierwszy posiłek w ciągu dnia:

–założenia dietetyczne,
rozłożenie posiłków w ciągu dnia,
poziom aktywności fizycznej,
ewentualna jednostka treningowa w perspektywie najbliższych 2-3 godzin po posiłku,
alergie pokarmowe,
preferencje żywieniowe,

Odpowiednie odżywianie to sprawa kluczowa, jeśli naszym celem jest poprawa wyników sportowych, dobre samopoczucie, czy zachowanie zdrowia. Każdy z powyższych elementów w bardzo istotny sposób modyfikuje nasze „śniadanie idealne”.

Spróbujmy jednak trochę generalizując wytypować 5 pomysłów, na optymalne śniadanie dla sportowca. Oczywiście są to pomysły ogólne, nie sposób podać np. konkretną ilość makroskładników w danym posiłku – jest to zależne od zapotrzebowania poszczególnej osoby i jej celów np. sylwetkowych. Nietrudno domyślić się, że inaczej będzie wyglądać śniadanie tej samej osoby, na diecie redukcyjnej i diecie masowej. Tak, czy inaczej, oto nasze przykłady pięciu fit śniadań, w oparciu o które możesz skomponować swój doskonały, pierwszy posiłek w ciągu dnia:


1. Wysokoenergetyczne śniadanie – idealne dla sportowców dyscyplin wytrzymałościowych i dla osób, które w ciągu dnia potrzebują potężnego zapasu energii. Świetne bezpośrednio przed treningiem.

Jako że najprzystępniejszym źródłem energii są węglowodany, to właśnie na tym makroskładniku energetycznym będzie bazować nasze śniadanie. Z założenia taki posiłek powinien być raczej niskotłuszczowy (żeby nie spowalniać trawienia) i o umiarkowanej ilości białka o relatywnie szybkiej przyswajalności. Poza dostarczeniem odpowiedniej ilości makroskładników i kalorii, kluczowym aspektem jest tutaj lekkostrawność. Nikt nie lubi trenować z pełnym żołądkiem, a efekt wynikającej z tego ociężałości to znaczne obniżenie naszych możliwości treningowych i brak jakiejkolwiek satysfakcji z wykonywanego treningu. Wbrew pozorom, dostarczenie z jednej strony lekkostrawnego, ale i wysokoenergetycznego posiłku nie jest sprawą prostą. Jak wobec tego go skomponować?

Dobrym pomysłem jest zestawienie wolno i szybkowchłanialnych źródeł węglowodanów i wybór możliwie lekkostrawnego białka. Klasycznym przykładem będzie tu nieśmiertelny zestaw owsianka (źródło węglowodanów złożonych) z suszonymi owocami (węglowodany szybkowchłanialne) + dobra odżywka białkowa. Ciekawą alternatywą dla płatków owsianych będą płatki jaglane. Jeśli chcesz dostarczyć wysokiej jakości białko w szybki sposób to polecamy produkty dostępne w naszym sklepie odżywki białkowe. Świetnie sprawdzą się tu koncentraty serwatkowe, a dla osób unikających nawet najmniejszej ilości laktozy izolaty białka serwatkowego. Jeśli chcemy podnieść kaloryczność posiłku możemy dodać łyżkę dobrego masła orzechowego, ale z umiarem – pamiętajmy, że głównym źródłem energii mają być w tym przypadku węglowodany


2. Śniadanie białkowo-tłuszczowe.

Popularność diet ketogenicznych, czy ogólniej wysokotłuszczowych zdaje się w ostatnim czasie rosnąć. Śniadanie białko + tłuszcze spotkamy również w schematach żywieniowych typu CBL (carb back loading). Brak węglowodanów w pierwszym posiłku z początku może wydawać się dziwnym pomysłem, ale polecamy spróbować przed wydaniem ostatecznej opinii. Plusem takiego śniadania jest niewątpliwie stabilny poziom energii po jego spożyciu, brak ospałości, która często wynika ze spożycia większej ilości węglowodanów. Dla osób o umiarkowanym poziomie aktywności fizycznej, ale również trenujących siłowo (nawet bezpośrednio, tj. w odstępie 1-2 godzin po posiłku) to bardzo sensowne rozwiązanie. Umiarkowanie intensywny trening aerobowy również nie powinien stanowić problemu. Jeśli jednak rano masz zaplanowane wyjątkowo długie i intensywne jednostki treningowe, zarówno o charakterze typowo wytrzymałościowym, jak i interwałowym, lepiej pozostań przy śniadaniu wysokowęglowodanowym.

Jak skomponować takie śniadanie?

Klasycznym przykładem będzie np. jajecznica z bekonem, czy omlet z dodatkiem masła orzechowego. Dobrym uzupełnieniem takiego śniadania może być tzw. kawa kuloodporna (bulletproof coffe), czyli kawa z olejem kokosowym i odżywką białkową.


3. Śniadanie bezglutenowe, pozbawione laktozy.


Nietolerancje pokarmowe dotykają coraz większą część społeczeństwa. Diety wykluczeniowe wymagają od nas większej kreatywności, jeśli zależy nam na tym, aby nasze posiłki były jednocześnie smaczne i zdrowe.

Jak skomponować dobre śniadanie bez glutenu i laktozy?

Nic prostszego! Przygotowana bez mleka owsianka z dodatkiem orzechów i bezlaktozowego izolatu serwatkowego lub omlet białkowy z warzywami w 100% spełniają postawione przed naszym śniadaniem idealnym założenia. Podobnie jak w przypadku innych sugerowanych śniadań? Oczywiście, kto powiedział, że diety wykluczeniowe skazują nas jedzenie potraw z założenia niesmacznych i nietypowych?

W przypadku stosunkowo delikatnych objawów nietolerancji pokarmowych warto rozważyć zastosowanie odpowiednich enzymów trawiennych, np. NOW Gluten Digest 60vegcaps, czy SCITEC Lactase Enzyme 100caps.


4. Śniadanie bez białego pieczywa.

Przyjęło się demonizować niekorzystny wpływ pieczywa na rezultaty sylwetkowe i ogólne samopoczucie ćwiczących. Śniadanie przeciętnego Kowalskiego to właśnie pieczywo i dodatki, w opozycji do tego stawia się tzw. śniadanie fit. Czy słusznie? Jak zawsze odpowiedź nie jest jednoznaczna. Można się zgodzić, że tzw. białe pieczywo nie jest optymalnym źródłem węglowodanów i sensownie byłoby je wyeliminować z diety, albo chociaż ograniczyć jego spożywanie.

Nie mniej jednak, dobre, razowe pieczywo stanowi dobre źródło węglowodanów i może stanowić dobrą bazę naszego idealnego śniadania. Pamiętajmy, żeby unikać udających razowe, barwione karmelem substytuty! Jeśli takie, dobre jakościowo, razowe pieczywo zjemy np. białym serem, a nawet dobrą jakościowo, nieprzetworzoną wędliną i warzywami to śmiało możemy nasz posiłek zaklasyfikować jako fit!


5. Szybkie śniadanie wysokobiałkowe – protein pancake.

Doskonałe rozwiązanie dla osób zabieganych, niemających czasu i możliwości na długie przygotowywanie posiłku. W zależności od produktu, który wybierzesz będę różnić się proporcjami węglowodanów do białka, a także zawartością tłuszczu. Naleśniki z większą ilością wolnowchłanialnych węglowodanów (pochodzących m.in. z płatków owsianych) lub z podniesioną ilością białka – wybierz odpowiedni produkt dla siebie.

Cechy wspólne odżywek tego typu to szybkość przygotowania (wystarczy wymieszać z odpowiednią ilością wody, lub mleka i wrzucić na patelnię po mniej więcej minutę na stronę), świetny smak i konsystencja. Wersje smakowe, z kawałkami owoców, lub naturalne, będące doskonałą bazą do własnych poszukiwań kulinarnych. Polecamy!

Każde z powyższych rozwiązań wymaga oczywiście dopasowania pod konkretną osobę. Oczywiste jest, że dodatkowe cele sylwetkowe wymuszają znaczne korekty w objętości danego śniadania. Trzeba w tym miejscu również wspomnieć o dość popularnym ostatnio schemacie zakładającym pomijanie śniadań, w celu skrócenia tzw. okna żywieniowego i uzyskania większej sytości w ciągu dnia, poprzez większą objętość posiłków spożywanych później.

Jest to strategia mająca zastosowanie (jeśli w ogóle) raczej na dietach niskokalorycznych, ale zdecydowanie nie polecamy jej większości ćwiczącym! Warto przetestować różne strategie żywieniowe i znaleźć tą odpowiednią dla nas, przy uwzględnieniu przede wszystkim indywidualnych preferencji, trybu pracy i aktywności fizycznej. Pamiętajmy, że mody dietetyczne przemijają i wracają – nie traktujmy każdej nowej diety (a raczej reklamowanej, jako nowa), jako złotego środka na wszystkie nasze problemy i wątpliwości związane z odżywianiem. Idealna dieta, czy idealne śniadanie to dla każdego z nas trochę co innego, warto często metodą prób i błędów dojść do optymalnego rozwiązania samemu!