Opinie o Nas
data publikacji

Nie ma więc w tym niczego dziwnego, że wraz ze wzrostem popularności pojawiają się nowe formy danej dyscypliny, a także możliwości i urozmaicenia dla chętnych, których „zwyczajne bieganie” po czasie znużyło i szukają nowych wrażeń. W bieganiu taką możliwością mogą być survivale.

Co to są biegi OCR?

Biegi survivalowe to takie, w których trasa przebiega przez tor przeszkód - jest wspinaczka, jest przedzieranie się przez błoto, są mury, równoważnie i pełne wody baseny - wszystko, aby utrudnić biegaczowi życie. Złośliwi mówią, że biegania w OCR nie ma wiele, jest on spychany do krótkich odcinków między jedną, a drugą przeszkodą, więc to nie jest w rzeczywistości bieg. Inni doceniają dobrą zabawę, adrenalinę i rywalizację, szczególnie, że często biegamy w zespołach, pomagamy sobie nawzajem itd.

Jaki OCR wybrać?

Do wyboru do koloru - różnią się one między sobą przede wszystkim poziomem trudności, scenerią i innymi drobnymi elementami, ale w gruncie rzeczy chodzi o to samo. Mamy Bieg Centuriona, Bieg Cichociemnych, Bieg Morskiego Kapitana czy Bieg Spartakusa. Mamy Cross Straceńców i Zapaleńców, a nawet MasakratorRun czy Terenową Masakrę. Klasyka to jednak Runmageddon, Rage Run, Mad Max, Barbarian Race i Spartan.

Jak przygotować się do survivalu?

Podczas biegów tego typu konieczna jest ogólna dobra sprawność fizyczna. W cenie jest duża siła ramion, kondycja, wytrzymałość, zwinność i równowaga. Trening powinien więc nie obejmować jedynie biegania, ale wszechstronnie rozwijać ciało do wysiłku. Jak to zrobić dobrze? W punktach przedstawiamy najważniejsze zagadnienia.

Ćwiczenia kondycyjne

Choć w survivalu bieganie schodzi trochę na dalszy plan, wciąż jest jednym z głównych jego elementów. Zazwyczaj uczestnicy są zdziwieni dystansem, jaki w sumie trzeba przebiec, co powoduje, że ponad połowa spaceruje od przeszkody do przeszkody, zamiast biec. Dlatego przygotowanie powinno obejmować regularne przebieżki, sprinty i marszobiegi, które wzmocnią naszą kondycję i pozwolą szybciej poruszać się od przeszkody do przeszkody. Warto również ćwiczyć bieganie po nierównym terenie. Do jakich wyników dążyć? Najlepsi w survivalach przebiegają zazwyczaj 10 km w 40 minut.

Wzmocnienie mięśni ramion

Wspinanie się po 3-metrowych ściankach, przejażdżki na linie, podciąganie i inne tego typu atrakcje wymagają mocnych mięśni rąk i barków, aby ukończyć OCR z sukcesem. Pompki, podciąganie na siłowni, w domu czy na wytrzymałej gałęzi w parku, kilka wejściówek na ściankę wspinaczkową może być bardzo dobrym rozwiązaniem i wszechstronnym rozwojem dla mięśni.

Polub planki

Planki idealnie wzmacniają mięśnie całego korpusu, które są ważne podczas biegów OCR - poprawiają stabilizację, pomagają w biegu, w czołganiu się, w przenoszeniu ciężkich rzeczy. Potraktuj to ćwiczenie priorytetowo w swoim planie – na pewno nie pożałujesz!

Pamiętaj o technice

Umiejętność szybkiego wspinania się i zeskakiwania z wysokich przeszkód (co nie jest oczywiste), odpowiednio szybkie i bezpiecznie zjeżdżanie ze skarp, technika czołgania się - wszystko to jest bardzo ważne. Często uczestnicy mimo dobrej kondycji wykładają się właśnie na takich rzeczach - wspinają się na wysoką przeszkodę, a potem boją się z niej zeskoczyć. Obycie w takich rzeczach może zaważyć na dobrym wyniku.

Połączenie regularnego biegania z siłownią i wypadami do ćwiczeń w terenie powinno nas dobrze przygotować do survivalu. Dla dobrego przygotowania można wybrać się ze znajomymi np. w góry i potrenować - wspinaczka, czołganie się, przeskakiwanie przez rzeczki, wyścig po nierównym terenie będzie dobrym przygotowaniem i świetną zabawą. Pamiętając, że w OCR liczy się wszechstronność, warto podkręcać treningi - pracować na HR max, ćwiczyć szybkie podbiegi, stawiać na interwały i sprinty, żeby podczas wyścigu nie bać się tętna rozszalałego na maksa. Na pierwszym survivalu doskonale zdacie sobie sprawę, którą część zaniedbaliście - polecamy, to dobry cios w ambicję ;)

Sprawdź także odżywki dla biegaczy, które pomogą ci przygotować się m.in do biegów OCR -> https://tanie-odzywki.pl/27-odzywki-dla-biegaczy