Opinie o Nas
data publikacji

Samo wykonywanie ćwiczeń również nie jest bez znaczenia - kluczem jest odpowiednio przeprowadzony trening. W jaki sposób zadbać o skuteczną regenerację po treningu?

1. Regeneracja zależna od części ciała

Pamiętaj, że im większa jest część ciała, którą ćwiczysz, tym dłuższy czas będzie trwała jej regeneracja. Np. w przypadku ćwiczeń mięśni nóg, regeneracja zazwyczaj trwa ok. 3 doby, a więc dużo dłużej, niż w przypadku ramion. Należy wziąć pod uwagę te czynniki, planując rozłożenie treningu na różne partie ciała.

2. Kontroluj intensywność treningu

Staraj się stopniowo zwiększać intensywność treningu, zwłaszcza, kiedy dopiero zaczynasz. Nie dopuszczaj do pojawienia się zakwasów, ćwicz do dużego zmęczenia, ale nie przeforsuj się. To wydłuża czas regeneracji.

3. Rozgrzewka i rozciąganie to podstawa

To lekcja jeszcze ze szkolnej ławki - rozgrzewka przed każdym treningiem i rozciąganie tuż po to sposób na uniknięcie kontuzji i przyśpieszenie regeneracji potreningowej.

4. Pamiętaj o właściwym nawodnieniu

2 litry wody wypijanej dziennie to absolutne minimum - im intensywniej ćwiczysz i im wyższa jest temperatura za oknem, tym ta liczba powinna być większa. Warto zwrócić również uwagę nie tylko, ile pijemy, ale również co pijemy - wysokomineralizowana woda mineralna i napoje izotoniczne to dobry wybór przy intensywnym trybie życia.

5. Wysypiaj się

Regeneracji służy minimum 8 godzinny, mocny sen. Wietrz pomieszczenie, w którym sypiasz, dbaj o dobry materac i odpowiednią higienę snu. Mięśnie potrzebują zasłużonego odpoczynku, aby odpowiednio się zregenerować.

6. Sauna i ciepłe kąpiele sprzyjają ciału

Chcesz przyśpieszyć regenerację mięśni i trochę się zrelaksować? Połącz przyjemne z pożytecznym! Sauna, ciepłe kąpiele, jacuzzi - wszystkie przez wpływ gorącej wody rozluźniają mięśnie i sprawiają, że szybciej się regenerują.

7. Pomyśl o masażach domowych lub w spa

Również masaże dobrze wpływają na regenerację mięśni. W domu możesz korzystać ze specjalnych, niedrogich urządzeń do masażu lub wybrać się do specjalistycznego ośrodka spa i oddać się w ręce specjalistów.

8. Wysiłek kardio o niskiej intensywności

Całkowite porzucenie ćwiczeń z powodu zakwasów to częsty błąd nowicjusza. Nawet jeśli poprzedni dzień czujesz we wszystkich mięśniach, nie odpuszczaj - wybierz się na basen, rower, spaceruj lub spróbuj marszobiegu. Twoja rekonwalescencja będzie trwała dużo krócej.

9. Przyjrzyj się swojej diecie

To co jemy, jest szalenie ważne dla naszego zdrowia i mięśni. Pamiętaj nie tylko co powinieneś jeść przed i po treningu, ale spójrz na swoją dietę jako całość i miej pewność, że dbasz o siebie tak, jak powinieneś.

10. Ogranicz inne aktywności

Jeśli łączysz treningi na siłowni z wyczynowym uprawianiem kolarstwa, basenem i jogą, nic dziwnego, że Twoje mięśnie nie mają czasu, żeby się zregenerować. Taki stan im nie służy, dlatego ogranicz inne aktywności.

11. Techniki oddechowe, medytacje i ćwiczenia „wyciszające”

Zadbaj o wellnes - wypróbuj medytację, ćwiczenia wyciszające i relaksujące oraz techniki oddechowe, aby zrelaksować całe ciało i umysł. Nasze życie w wiecznym biegu potrafi wykończyć, dlatego jesteśmy przekonani, że pokochasz taki dodatek do treningów.

12. Nie opuszczaj posiłku po treningu

Posiłek zjedzony do dwóch godzin po treningu, jest bardzo ważny dla regeneracji mięśni. Powinien być kombinacją dobrej jakości węglowodanów i

białka, żeby przynieść jak największe korzyści naszemu organizmowi.

13. Zrezygnuj z używek, szczególnie po treningu

Po treningu nie sięgaj po alkohol - wbrew obiegowemu przekonaniu, wcale nie łagodzi zakwasów, a opóźnia regenerację organizmu. Na jej całokształt ma wpływ również Twój styl życia - papierosy i alkohol niestety upośledzają te mechanizmy, dlatego warto z nich zrezygnować, jeśli zależy nam na formie.

Regeneracja jest bardzo ważna dla mięśni - przedstawiliśmy Ci aż 13 sposobów na jej przyśpieszenie. Pamiętaj o tych zasadach, a z przyjemnością i większą efektywnością rozwiniesz swoją muskulaturę.