Opinie o Nas
data publikacji

Gainer gainerowi nierówny - w naszym sklepie internetowym znajdziecie produkty o różnych składach, więc i o różnym przeznaczeniu. Odżywki typu gainer dzielimy na dwie grupy: odżywki tradycyjne i te typu bulk. Czym się różnią i który lepiej wesprze Twoją masówkę? Jakie preparaty mamy do wyboru? Podpowiadamy!

Czym się różni gainer tradycyjny od bulka?

Przede wszystkim proporcją pomiędzy makroskładnikami. W tradycyjnym gainerze proporcje węglowodanów to białka wynoszą ok 4:1. Natomiast proporcje tych składników odżywczych w gainerze typu bulk wynoszą prawie 1:1, a więc wybieramy preparat, który jest tak samo bogaty w białko, jak i węglowodany. Drugim elementem różnicującym (choć nie zawsze) jest proporcja węglowodanów złożonych do węglowodanów prostych w produkcie.

Przeważnie bulki mają bardzo niską zawartość węglowodanów prostych, w przypadku tzw. tradycyjnych gainerów może być ich proporcjonalnie więcej.

Czym się kierować, decydując się na konkretny preparat na masę?

Wybierając odpowiedni gainer dla siebie przy treningu na masę, musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim nasze potrzeby, sylwetkę, metabolizm. Gainery tradycyjne najlepiej sprawdzają się w przypadku osób nie wykazujących tendencji do tycia, szczupłych, które mają problemy ze wzrostem wagi i utrzymaniem odpowiedniej masy ciała. Im większy problem z budowanie masy mięśniowej, tym proporcjonalnie więcej węglowodanów powinniśmy dostarczyć, a co za tym idzie powinniśmy szukać odżywki z jak największą ilością węglowodanów w porcji.

Sprawdź naszą propozycję gainerów: http://tanie-odzywki.pl/10-gainery

Tzw. bulki to dobre rozwiązanie dla osób, które muszą się pilnować i obawiają się, że zwiększona podaż kalorii w gainerze odłoży im się w postaci niechcianej tkanki tłuszczowej. To osoby o słabszym metabolizmie, ze skłonnościami do tycia.

Sprawdź naszą propozycję bulków: http://tanie-odzywki.pl/10-gainery#/gainery-bulk_50_50

Gainery tradycyjne - coś dla chudzielców

Trening na masę i dostarczanie dużej ilości kalorii często staniowią duże wyzwanie - gainery tradycyjne to właśnie recepta na ten problem. Osoby o bardzo szybkiej przemianie materii tzw. „hardgainerzy”, czy inaczej ektomorficy (choć jest to pojęcie dużo szersze) nie powinni zwracać tak dużej wagi na proporcję cukru do węglowodanów złożonych w gainerze (oczywiście węglowodany złożone zawsze powinny być w przewadze). Aspekt ten zaczyna mieć znaczenie jedynie wówczas, gdy planujemy suplementacje w większych porcjach również poza okresem okołotreningowym. Duża ilość jednorazowo spożytego cukru może powodować senność, ale jest to kwestia dość indywidualna. Jako, że 1g zarówno węglowodanów, jak i białek to 4kcal to kaloryczność tradycyjnych gainerów i bulków, mimo diametralnie innych proporcji między makroskładnikami będzie bardzo zbliżona. Nie mniej jednak, istnieją produkty z trochę wyższą zawartością tłuszczu (1g tłuszczu to aż 9kcal), a co za tym idzie o wyższej kaloryczności – będą one świetnym uzupełnieniem diety dla hardgainera. Dawkowanie gainera zawsze należy dopasować do swojego zapotrzebowania kalorycznego, aktywności fizycznej i preferencji żywieniowych.

Bulk - w obawie przed przytyciem

Gainery typu bulk to rozwiązanie stworzone dla tych z Was, którzy obawiają się szybkiego przyrostu tkanki tłuszczowej, mają słaby metabolizm i skłonność do przybierania na wadze. Taki gainer to połączenie białka i węglowodanów w prawie równych proporcjach. Olimp Profi MassUNS Bulk czy Trec Hard Mass to tylko niektóre z chętnie wybieranych przez naszych klientów odżywek tego typu.

Na co jeszcze zwracać uwagę, wybierając gainer?

Wiesz już, który z dwóch rodzajów gainerów jest stworzony dla Ciebie? To świetnie! Przejdźmy teraz do kolejnego ważnego punktu - każdy gainer ma różne rodzaje węglowodanów i białka. Jako że są one podstawą każdego gainera, należy sprawdzić, skąd pochodzą te składniki odżywcze. Unikamy zbyt dużej ilości cukrów prostych (np. glukozy, fruktozy), które narażają nasz organizm na otłuszczenie. Jednak (jak zostało już napisane), jeśli stosujemy gainera okołotreningowo i mamy szybką przemianę materii to trochę wyższa ilość cukru w porcji nie będzie stanowić problemu. Jeśli chodzi o białko, to jego pochodzenie jest ważne w szczególności dla wegetarian i wegan - jeśli jesteś na diecie roślinnej, wybierz białko z np. grochu czy soi.

Ile dni suplementacji

Poza składem, warto zwrócić również uwagę na aspekt ekonomiczny. Innymi słowy, na ile dni suplementacji starczy nam wybrana odżywka. Jest to ważne szczególnie dla osób, które mają duże zapotrzebowanie i niski budżet. Wobec tego należy wybrać kilka gainerów, które nam odpowiadają i zrobić porównanie pod względem ilości porcji, jakości i pochodzenia składników odżywczych oraz ceny.

Wybór między gainerem tradycyjnym a bulkiem jest dość oczywisty - jeśli masz problem z niedowagą i ciężko Ci przytyć na tradycyjnej diecie, wybieraj klasyczną opcję. Jeśli jest dokładnie odwrotnie, wybierz gainer typu bulk. Ponadto zaznaczyliśmy, aby poza wyborem między jedną a drugą opcją, przyjrzeć się również pochodzeniu składników zawartych w odżywce i relacji ceny do ilości produktu, z uwzględnieniem pozycji na rynku producenta wybranego produktu.

Mamy nadzieję, że znaleźliście tutaj wszystkie odpowiedzi, jakich szukaliście. Jeśli nie – czekamy na pytania!