Zapisz się do newslettera i odbierz 6% rabatu na pierwsze zakupy
Sklep internetowy TANIE ODŻYWKI

Glicerol (Glycerol) - to organiczny związek chemiczny z grupy cukroli alkoholowych, zwany również gliceryną. Glicerol znajduje się w części warzyw i owoców, ale jej najlepszym źródłem są tłuszcze roślinne i zwierzęce. Jej śladowe ilości można znaleźć również we krwi człowieka. Substancja znana jest ze swoich właściwości kosmetycznych – to popularny składnik pomadek do ust, kremów nawilżających i innych produktów kosmetycznych. Ponadto wykorzystuje się ją w przemyśle, jako składnik płynów chłodniczych i hamulcowych, jako składnik wyrobów czekoladowych, gum do żucia, a nawet materiałów wybuchowych.

Występuje powszechnie w odżywkach dla sportowców. Dzieje się tak dlatego że glicerol posiada zdolności zwiększania objętości tkanki mięśniowej, dlatego że zatrzymuje wodę w organizmie. Dzięki temu przypomina nieco kreatynę – nie dopuszcza do odwodnienia organizmu, w efekcie wpływając na poprawę jego możliwości. Stosowany jest więc powszechnie u osób, które chcą podkreślić swoje mięśnie. Ponadto glicerol daje poczucie sytości, jest więc również stosowany w suplementach wspierających odchudzanie.

Jak dawkować glicerol? Najlepiej wypić 10 gramów glicerolu rozcieńczonych w przynajmniej 500 mililitrach wody, na co najmniej 1,5 godziny przed treningiem.