Zapisz się do newslettera i odbierz 6% rabatu na pierwsze zakupy
Sklep internetowy TANIE ODŻYWKI

Aminokwasy egzogenne EAA stanowią bardzo istotną grupę suplementów aminokwasowych o szerokim spektrum zastosowania przez osoby trenujące i nie tylko. Aminokwasy egzogenne (Essential Amino Acids) to te, których organizm nie jest w stanie syntezować samodzielnie (w przeciwieństwie do endogennych). Z tego powodu tak ważne jest dostarczanie ich z pożywienia i w razie potrzeby suplementów w odpowiedniej ilości.

Aminokwasy EAA, to: fenyloalanina, izoleucyna, leucyna, lizyna, metionina, treonina, tryptofan i walina. Aminokwasami względnie egzogennymi, czyli takim które organizm jest w stanie syntezować, ale w za małej dla rozwijającego się organizmu dawce są dodatkowo: arginina  i histydyna.

EAA podobnie jak BCAA (które zresztą zawiera) to doskonały suplement okołotreningowy. Silny antykatabolik, wspiera procesy regeneracji powysiłkowej i poprawia możliwości wysiłkowe w trakcie treningu. Wykazuje ponadto właściwości anaboliczne – odpowiednia ilość aminokwasów EAA jest konieczna dla prawidłowego przebiegu procesów „budulcowych” w organizmie. Poza zastosowaniem w sporcie i rekreacji przez osoby trenujące, suplementy z tej grupy świetnie sprawdzą się jako uzupełnienie diety w kluczowe aminokwasy dla osób niećwiczących, np. w trakcie rekonwalestencji.

Dawkowanie i forma aminokwasów EAA

Dawkowanie EAA jest zależne od wielu czynników (m.in. forma i intensywność treningów, plan dietetyczny i założona w nim podaż białka/w tym aminokwasów, waga, wiek), ale przeważnie mieści się w przedziale 10-30g na porcję. Wybierając suplement możesz wybrać produkt w tabletkach, kapsułkach bądź proszku, w odpowiedniej dla swoich potrzeb wielkości opakowania.

Dodatkowym czynnikiem warunkującym dobór suplementu są dodatki – przeważnie pozostałych aminokwasów (np. glutaminy), czasem witamin i minerałów (np. B6, niacyna, magnez), czy składników poprawiających możliwości treningowe (np. beta-alanina)

Sklep Tanie-odzywki.pl dokłada wszelkich starań, żeby zaproponować klientom kompleksową ofertę w zakresie m.in. suplementów aminokwasowych.

Zapoznaj się z naszą ofertą!