Zapisz się do newslettera i odbierz 6% rabatu na pierwsze zakupy
Sklep internetowy TANIE ODŻYWKI

Kolagen a szerzej białka kolagenowe to główny budulec tkanki łącznej ( a więc m.in. ścięgien i więzadeł)


Strukturalnie należy do skleroprotein fibrylarnych tj. białek włóknistych. Jest białkiem występującym w największej ilości w organizmie ludzkim. Analizując profil aminokwasowy zauważymy, że szczególnie obficie występują w nim aminokwasy:

- prolina,
-hydroksyprolina,
-glicyna,
-hydroksylizyna


Kolagen charakteryzuje się wysoką odpornością na rozciąganie, warunkuje więc prawidłową elastyczność skóry i jej jędrność. Wypełnia rogówkę oka - występuje tam w formie krystalicznej, a także buduje naczynia krwionośne. Dzięki swojej elastyczności tworzy struktury ochronne utrzymujące narządy w odpowiednim miejscu. Z kolei dla połączeń kostnych (stawów) taką strukturą będą więzadła, też zbudowane głównie z kolagenu. Ponadto kolagen wydatnie wspiera układ immunologiczny i chroni organizm przed szkodliwym wpływem czynników zapalnych. Nie będzie przesadą więc uznanie tego składnika za absolutnie kluczowy dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Źródła pożywienia bogate w kolagen to te, które obfitują w tkankę łączną zwierząt, czyli np.: galaretki wieprzowe, ryby w galarecie, zupy gotowane na wywarze z kości, podroby itp.


W suplementacji występuje w dwóch formach:

- hydrolizatu kolagenu
- niezdenaturowanego kolagenu typ 2


Oba z wymienionych występować mogą w formie monopreparatu, lub formuł wieloskładnikowych. Suplementy z hydrolizatem kolagenu ze względu na stosunkowo wysoką dawkę dzienną często występują w formie proszku. Częstym uzupełnieniem takich produktów jest:


- witamina C (wspiera absorpcję składnika głównego)
-chondroityna (działanie synergiczne z kolagenem w zakresie wspierania kondycji ścięgien i stawów)
-glukozamina (jw.)


Wymienione formy różnią się właściwościami, specyfiką przyjmowania i zalecanym dawkowaniem. Kolagen typ 2 będzie optymalniejszym rozwiązaniem w zakresie wsparcia walki z osteoporozą i reumatoidalnym zapaleniem stawów, co nie znaczy, że hydrolizat kolagenu nie będzie skuteczny w szeroko rozumianym wspieraniu prawidłowej kondycji tkanki łącznej. Hydrolizat kolagenu będzie również doskonałym rozwiązaniem w zakresie poprawy kondycji skóry (jej jędrności i ogólnego wyglądu) i walki z procesami starzenia się organizmu. Powyższe właściwości powodują, że preparaty z kolagenem znajdują szerokie zastosowanie w suplementacji ukierunkowanej na:


- przyspieszenie procesu rehabilitacji pourazowej,
-prewencję występowania kontuzji wśród sportowców i osób intensywnie trenujących,
- wsparcie kondycji skóry,
- niwelowania oznak procesów starzenia się organizmu.


Dawkowanie w suplementacji:

-hydrolizat kolagenu 5-10g dziennie, najlepiej przyjmowane z posiłkiem
-niezdenaturowany kolagen typ 2, 50mg dziennie, optymalnie przyjmowane przed pierwszym posiłkiem