Katalog

Producent v
Smak v
Odżywki Białkowe v
Kategoria v
Odżywki Przedtreningowe v

Producenci

Newsletter

Witamina B12

Witamina B12 - to związek chemiczny, inaczej zwany kobalaminą lub czerwoną witaminą, niezwykle istotny w funkcjonowaniu człowieka. Choć wpływa pozytywnie na układ krwionośny i pokarmowy, jest przede wszystkim niezbędny naszemu zdrowiu psychicznemu. Niedobór tego składnika w diecie objawia się drętwieniem kończyn (szczególnie dolnych), zaburzenia...

Witamina B12 - to związek chemiczny, inaczej zwany kobalaminą lub czerwoną witaminą, niezwykle istotny w funkcjonowaniu człowieka. Choć wpływa pozytywnie na układ krwionośny i pokarmowy, jest przede wszystkim niezbędny naszemu zdrowiu psychicznemu. Niedobór tego składnika w diecie objawia się drętwieniem kończyn (szczególnie dolnych), zaburzeniami równowagi i chodzenia, uczuciem osłabienia, problemami z pamięcią i koncentracją, a także złym nastrojem i rozdrażnieniem. Ponadto witamina B12 bierze udział w procesach wytwarzania czerwonych krwinek w szpiku, jej niedobór może więc powodować anemię. Jej niski poziom zaobserwowano u osób chorujących na chorobę Alzheimera. Witaminę B12 można znaleźć w produktach pochodzenia zwierzęcego – rybach, jajach, serach, mleku, wędlinach, najwięcej w szczupaku.

Dobrym jej źródłem są również drożdże. W produktach roślinnych praktycznie nie występuje, choć istnieje kilka wyjątków. Zalecane dzienne spożycie witaminy B12 przez dorosłych wynosi 2,4 mg, u kobiet w ciąży i karmiących ok. 2,7 mg. Częsty składnik suplementów diety i odżywek.

Więcej
Jest 35 produktów.

produkty na stronie

Kategorie Witamina B12