Katalog

Producent v
Smak v
Odżywki Przedtreningowe v

Producenci

Newsletter

Fruktoza

Fruktoza to węglowodan prosty, występujący przede wszystkim w owocach, nazywany również cukrem owocowym. Fruktoza, choć jest słodsza od glukozy, posiada niski indeks glikemiczny, dlatego jest często zamiennikiem tradycyjnego cukru w diecie odchudzającej. Wbrew powszechnym opiniom, fruktoza jest tak samo kaloryczna, jak biały cukier. Jej wartość ...

Fruktoza to węglowodan prosty, występujący przede wszystkim w owocach, nazywany również cukrem owocowym. Fruktoza, choć jest słodsza od glukozy, posiada niski indeks glikemiczny, dlatego jest często zamiennikiem tradycyjnego cukru w diecie odchudzającej. Wbrew powszechnym opiniom, fruktoza jest tak samo kaloryczna, jak biały cukier. Jej wartość energetyczna wynosi 400 kcal w 100 gramach. Fruktoza jest jednak prawie dwa razy słodsza od glukozy, dlatego możemy jej zużywać dwa razy mniej niż tradycyjnego cukru.

Teoretycznie więc dostarcza 2 razy mniej kalorii. Jest dobrze tolerowana przez cukrzyków, bo nie powoduje szybkiego wzrostu stężenia krwi, jak to się dzieje w przypadku glukozy. Jelita wchłaniają ją dwukrotnie wolniej niż biały cukier. Dzięki temu nie wymusza na trzustce wydzielenia dużych dawek insuliny. Ostatnie badania jednak dowiodły, że choć fruktoza zdrowsza jest od glukozy, nie jest najlepszym rozwiązaniem. Jej nadmiar może powodować m.in. miażdżycę.

Pacjentom chorym na cukrzycę lub osobom, którym zależy na zdrowym odżywianiu, poleca się zastępstwo fruktozy, zdrowszym od niej ksylitolem lub stewią. Fruktoza często dodawana jest do suplementów diety, jako polepszacz smaku i lepsza odmiana glukozy.

Więcej
Jest 43 produktów.

produkty na stronie

Kategorie Fruktoza