Producenci

Newsletter

Diosgenina

Diosgenina (Diosgenin) - jest zaliczana do tzw. saponin steroidowych i należy do najbardziej popularnych związków z tej grupy znajdując częste zastosowanie w branży farmaceutycznej. Występuje głównie w rodzinie roślin Dioscorea (jams, pochrzyn, ignam), natomiast w Polsce występuje w kozieradce pospolitej, kozieradce błękitnej czy choćby w konwal...

Diosgenina (Diosgenin) - jest zaliczana do tzw. saponin steroidowych i należy do najbardziej popularnych związków z tej grupy znajdując częste zastosowanie w branży farmaceutycznej. Występuje głównie w rodzinie roślin Dioscorea (jams, pochrzyn, ignam), natomiast w Polsce występuje w kozieradce pospolitej, kozieradce błękitnej czy choćby w konwalijce dwulistnej – jednak jej stężenie nie jest tak wysokie jak w przypadku roślin Dioscorea. Diosgenina wykazuje działanie  cytotoksyczne wobec niektórych rodzajów komórek nowotworowych (nowotwór kości, czerniak, białaczka, nowotwór krtani). Działa rozkurczowo, przeciwzapalnie i antyseptycznie. Rozszerza naczynia krwionośne. Zwiększa wydzielanie żółci. Wykazuje znaczną skuteczność w walce z reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Digesmina z racji swej budowy i właściwości bywa wykorzystywana do syntezy kortykosteroidów i hormonów. Wykorzystywana również w branży kosmetycznej, ze względu na właściwości nawilżające oraz pozytywny wpływ na elastyczność skóry.

Więcej
top