Producenci

Newsletter

Ekstrakt z aloesu

Ekstrakt z aloesu (Aloe extract) - właściwości lecznicze aloesu były już znane kulturom starożytnym. Stosowano go w różnych schorzeniach w Starożytnym Egipcie, Rzymie, Grecji, Indiach, Chinach. Nieco zapomniany przez późniejszy świat medyczny aloes od kilkudziesięciu lat cieszy powtórnie popularnością, również w medycynie świata Zachodu, a wykon...

Ekstrakt z aloesu (Aloe extract) - właściwości lecznicze aloesu były już znane kulturom starożytnym. Stosowano go w różnych schorzeniach w Starożytnym Egipcie, Rzymie, Grecji, Indiach, Chinach. Nieco zapomniany przez późniejszy świat medyczny aloes od kilkudziesięciu lat cieszy powtórnie popularnością, również w medycynie świata Zachodu, a wykonane z niego leki, maści, nalewki czy kremy przynoszą ulgę i leczą często przypadki, na które medycyna wydawała się nie mieć skutecznego remedium.

Aloes występuje w około 400 odmianach i zawiera w sobie ponad 200 aktywnych związków, jednak około 95% rośliny stanowi woda. Dlatego, by zwiększyć stężenie substancji czynnych dość powszechnie stosuje się ekstrakty tej rośliny, poprzez np. rozpyłowe suszenie soku z liści aloesu. Umożliwia to uzyskanie ekstraktów 200:1 czy 100:1 (w tym pierwszym przypadku oznacza to uzyskanie z 1000 ml świeżego soku 5 g proszku – czyli właśnie ekstraktu, w drugim z 1000 ml otrzymujemy 10 g).

Aloes i uzyskane z niego produkty znane są głównie ze względu na znakomitym wpływie na stan skóry – znacznie skraca czas gojenia się ran, pomaga w leczeniu oparzeń, odleżyn, owrzodzeń, ukąszeń owadów posiadają właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. Poprzez znakomity wpływ na stan skóry aloes znajduje także szerokie zastosowanie w branży kosmetycznej.

Jednak dobroczynne oddziaływanie aloesu jest znacznie szersze. Często bywa określana jako adaptogen, czyli środek podnoszący odporność organizmu na stres i trudne przeżycia zarówno o charakterze fizycznym, jak i psychicznym, emocjonalnym, stymulując zdolności obronne całego organizmu. W znacznym stopniu podnosi zdolności immunologiczne, ułatwia zwalczać różnego rodzaju infekcje i wirusy. Znajduje zastosowanie w leczeniu astmy, alergii, łuszczycy, grzybicy, cukrzycy, miażdżycy a także wspomagająco w leczeniu niektórych nowotworów (np. białaczki). Medycyna ciągle znajduje nowe zastosowania dla tej zadziwiającej rośliny.

Ekstrakt z aloesu bywa również stosowany w suplementach diety, stwierdzono bowiem na podstawie badań klinicznych jego skuteczny wpływ na redukcje wagi ciała.

Więcej
top