Producenci

Newsletter

Chlorek potasu

Chlorek potasu (Potassium chloride)- to wewnątrzkomórkowy kation, najważniejszy z elektrolitów, składnik cytoplazmy komórkowej. Chlorek potasu zwiększa przepuszczalność błon komórkowych, jest niezbędny w syntezie białek w rybosamach i w wielu innych procesach w organizmie człowieka. Potas warunkuje również prawidłowe funkcjonowanie układu mięśni...

Chlorek potasu (Potassium chloride)- to wewnątrzkomórkowy kation, najważniejszy z elektrolitów, składnik cytoplazmy komórkowej. Chlorek potasu zwiększa przepuszczalność błon komórkowych, jest niezbędny w syntezie białek w rybosamach i w wielu innych procesach w organizmie człowieka. Potas warunkuje również prawidłowe funkcjonowanie układu mięśniowego i nerwowego, pełni ważną rolę w przemianie węglowodanów. Wydalany jest z moczem i podczas wysiłku fizycznego również z potem. Ze względu na jego znaczenie w funkcjonowaniu układu mięśniowego i w syntezie białek, chlorek potasu jest częstym składnikiem odżywek białkowych. Warto zwrócić uwagę, że chlorek potasu jest silną trucizną, dlatego jego przedawkowanie jest groźne dla człowieka. Wszystkie suplementy, odżywki białkowe i inne preparaty, powinno się stosować zgodnie z przeznaczeniem i dawkować według instrukcji dołączonej do opakowania - zalecenie to dotyczy wszystkich preparatów, zarówno zawierających chlorek potasu, jak i nie. 

Potas do spółki z magnezem odpowiada za prawidłową pracę  mięśni (zarówno gładkich jak i poprzecznie prążkowanych). Potas razem z wapniem odpowiadają natomiast za tzw. Pompę sodowo-potasową (zjawisko przepuszczalności błon komórkowych). Warto pamiętać, że minerał ten  jest również jednym z podstawowych elektrolitów. Jego odpowiedni poziom warunkuje właściwą pracę nerek i innych organów, właściwe ciśnienie krwi, a także ogólne samopoczucie i jakość snu.

Więcej
top