Producenci

Newsletter

Oczyszczanie organizmu w 5 krokach

Oczyszczanie organizmu polega na usuwaniu z niego szkodliwych substancji, najczęściej ogólnie określanych jako toksyny. Część z nich pochodzi z przemian metabolicznych zachodzących w ludzkim organizmie, zaś pozostałe dostają się do naszych organizmów głównie z pożywieniem i powietrzem. To różnego rodzaju konserwanty, barwniki, pestycydy, aromaty i inne substancje, które kumulują się w naszych ciałach i wywierają negatywny wpływ na nasze samopoczucie, zdrowie i funkcjonowanie. Żyjący współcześnie są bardziej narażeni na oddziaływanie toksyn niż ich przodkowie. Wysoko-przetworzona żywność, wszechobecna „chemia”, zanieczyszczone środowisko, stosowanie używek to czynniki sprzyjające odkładaniu się trujących substancji. Trudno się dziwić, że tematyka związana z detoksem organizmu cieszy się obecnie sporym zainteresowaniem. Dziś na blogu oczyszczanie organizmu w pięciu krokach, czyli na co naszym zdaniem warto zwrócić szczególną uwagę podczas tego procesu.1. Zrób badania.


Zanim zabierzecie się za oczyszczanie samych siebie warto najpierw wykonać podstawowe badania. W procesie oczyszczania organizmu pozbawiamy go niektórych składników odżywczych, (bądź drastycznie mu je ograniczamy) dlatego warto przedtem zorientować się czy nie występują u nas jakieś przeciwwskazania zdrowotne. Dotyczy to zwłaszcza osób, które chcą stosować podczas oczyszczania głodówki. Stanowczo odradza się rozpoczynania procesu oczyszczania organizmu kobietom będącym w ciąży. Może to być niebezpieczne dla zdrowia i życia dziecka!


2. Najważniejsze organy do odtrucia.


Wśród organów, które najczęściej są wskazywane jako wymagające detoksu wymienia się zazwyczaj: jelita (grube i cienkie), wątrobę i nerki. Niektóre metody traktują je kompleksowo oddziałując na nie jednocześnie, inne zaś podchodzą indywidualnie do detoksykacji każdego organu. Niektórzy specjaliści nie ograniczają oczyszczania do wymienionych organów. Przykładowo profesor Michał Tombak wyróżnił następujące organy, które zazwyczaj wymagają oczyszczania z zachowaniem odpowiedniej kolejności: jelito grube, jelita, wątroba, kości i stawy, nerki, limfa i krew, naczynia.


Jelita są organem, który należy poddać oczyszczaniu w pierwszej kolejności. Wśród ekspertów ogromna większość przychyla się do tego stanowiska. Jelito cienkie odpowiada za proces trawienia pożywienia i wchłaniania treści pokarmowych, natomiast jelito grube bierze udział w oczyszczaniu organizmu z produktów przemiany materii. W jelicie grubym, zwłaszcza przy nieprawidłowym odżywianiu gromadzą się rozmaite resztki przetrawionego pokarmu tworząc złogi, które z czasem zamieniają się w kamienie kałowe. Czasem ich łączna waga u jednej osoby może wynosić nawet kilkanaście kilogramów! Może ich być tak dużo, że naciskając na inne organy zaburzają ich pracę. Poza tym procesy gnilne, które zachodzą w takim środowisku powodują powstawanie rozmaitych toksyn, które z czasem dostają się do krwiobiegu zatruwając stopniowo cały organizm. Zdaniem wielu uczonych znaczna ilość ciężkich chorób ma swój początek w silnie zanieczyszczonym jelicie grubym. Dlatego detoks jelit jest tak ważny dla zdrowia człowieka.


Inny ważny organ, o którym powinniśmy pamiętać w kontekście detoksu to wątroba. Uczestniczy w przemianach składników odżywczych, wytwarza żółć niezbędną do trawienia tłuszczy, odtruwa organizm, neutralizuje różne drobnoustroje, wpływa na stan układu krwionośnego, nerek czy mózgu. Wątroba przeciążona nadmierną ilością toksyn przestaje pracować prawidłowo, co prowadzi do rozmaitych chorób.


Nerki to bardzo ważny organ wchodzący w skład układu wydalniczego, który usuwa wraz z moczem szkodliwe toksyny i produkty przemiany materii. Prawidłowa praca nerek jest niezbędna by utrzymać w zdrowiu cały organizm ludzki. Dlatego powinniśmy pamiętać o nich w kontekście oczyszczania organizmu.


3. Wybór metody oczyszczania organizmu.


Istnieje duża ilość metod oczyszczania organizmu. Większość z nich jest oparta na specjalnie skomponowanych dietach gdzie dominują surowe warzywa i owoce, bądź soki z nich. Niektóre metody bazują na ziołach. Wiele z nich wykorzystuje głodówkę. Jeszcze inne łączą okresy głodówki z dietą warzywno-owocową i wykorzystują zioła. Wspomniany już profesor Tombak za najlepszy sposób oczyszczania jelita grubego uważa regularne lewatywy, ale przedstawia również alternatywne sposoby oparte na diecie. Praktycznie wszystkie diety oczyszczające organizm zalecają odstawienie używek (w tym kawy) i cukru.


Jak długo trwa oczyszczanie organizmu? Niektóre metody trwają bardzo krótko, np. dwa-trzy dni, sporo kuracji obejmuje okres kilkunastu dni do kilku tygodni, jeszcze inne trwają nawet kilka miesięcy. Wydaje się jednak mało prawdopodobne, żeby w przeciągu kilku dni udało się skutecznie przeprowadzić skuteczne oczyszczenie organizmu. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że zatruwanie organizmu różnymi toksynami to w większości przypadków proces wieloletni, i proces detoksu też wymaga nieco czasu. Dlatego raczej nie należymy do entuzjastów błyskawicznych detoksów i bardziej racjonalne, z naszego punktu widzenia, wydają się być kuracje trwające nieco dłużej.


To, jaką kurację wybierzemy zależy od nas samych. Możemy tylko podpowiadać by przy wyborze wziąć pod uwagę stan swojego zdrowia (w tym kondycję psychiczną), własne preferencje kulinarne, dostępność produktów wykorzystywanych podczas kuracji, nasze wyposażenie (miksery, wyciskarki do soków itd.), czy przewidywane koszty ekonomiczne. Zazwyczaj kuracje trwające krócej oprócz tego, że nie będą miały takich efektów jak te bardziej rozciągnięte w czasie to wymagają częstszego stosowania.


Jeżeli znajdziemy tą kurację, która wydaje się nam odpowiednia dla nas to sprawdźmy co o niej piszą inni. Jak jest ona oceniana (szczególnie interesująca jest opinia tych, którzy ją stosowali), jakie są jej zalety i jakie ma wady. Starajmy się również zweryfikować jej autora. Czy jest to osoba mogąca się pochwalić jakimś dorobkiem w dziedzinie zdrowego żywienia, czy ogólniej zdrowego stylu życia. Trudno polecać programy oczyszczające, których mnóstwo znajduje się w Internecie, do których nikt się nie przyznaje, czyli autorstwa anonimowych osób. Jeżeli trochę poszperamy to bez problemu powinniśmy natrafić na wartościowe opisy kuracji oczyszczających autorstwa osób, nierzadko z tytułami naukowymi, które są rozpoznawalne i cenione w środowisku amatorów zdrowia.


Pamiętajmy o regularnej aktywności fizycznej, która znakomicie wspomaga proces oczyszczania organizmu.


Jakich efektów możemy się spodziewać stosując kurację oczyszczającą? Najczęściej wymieniane efekty przez osoby, które stosowały oczyszczanie organizmu to: wzrost energii, poprawa wyglądu skóry, lepszy sen, poprawa w obszarze skupienia uwagi i koncentracji, utrata zbędnych kilogramów, pozbycie się wielu dolegliwości często niewiązanych przez kuracjuszy z nagromadzeniem się toksyn w organizmie czy też ogólna poprawa samopoczucia zarówno w sferze fizycznej jak i psychicznej.


Obrazowo opisuje efekty kuracji oczyszczającej swojego autorstwa profesor Tombak: „Każdy etap oczyszczania będzie dawał odczuwalne wyniki. Po oczyszczeniu jelita grubego przestaną Państwa dręczyć wzdęcia brzucha, zaparcia, zgaga. Po wyczyszczeniu wątroby poprawia się trawienie, pamięć, pojawia się blask w oczach, połysk włosów, przestaniecie się męczyć, pojawi się energia i siły. Oczyszczenie nerek powoduje zanik worków pod oczami, normalizuje się ciśnienie i zanikają różne bóle w dolnej części brzucha. Oczyszczenie stawów spowoduje rozpuszczenie znajdujących się w nich soli. Jeśli stawy nie były sprawne ruchowo i bolały, szczególnie przy zmianie pogody, to teraz będą sprawne i elastyczne. Oczyszczenie limfy i naczyń krwionośnych obroni nas przed infekcjami, zawałem, wylewem, żylakami i wieloma dolegliwościami, które czynią czasem życie nie do wytrzymania.”


4. Skomponuj zdrowy jadłospis.


Wielu specjalistów z zakresu zdrowego żywienia zwraca uwagę, na konieczność wprowadzenia pewnych nawyków żywieniowych aby w pełni cieszyć się z efektów jakie daje oczyszczanie organizmu. Przeprowadzona kuracja oczyści w mniejszym lub większym stopniu nasz organizm, jednak po jej zakończeniu poprzez nieodpowiedni tryb życia po pewnym czasie znowu doprowadzimy własny organizm do sytuacji sprzed oczyszczania. Szczególnie istotną sprawą jest dieta. Dlatego żeby efekty przebytego detoksu towarzyszyły nam jak najdłużej powinniśmy przeanalizować nasz jadłospis i nieco mniej lub bardziej, w zależności jak się dotąd odżywialiśmy, go zmodyfikować.


Niektórzy autorzy kuracji oczyszczających rozszerzają je o gotowe diety, które stosowane po zakończeniu kuracji mają zapewnić nam zdrowie i dobre samopoczucie. Wiele z nich opierają się na ogólnej wiedzy na temat zdrowego odżywiania, która jest znana i popularyzowana przez środowiska dietetyków i lekarzy, inne opierają się na zasadzie łączenia bądź niełączenia określonych pokarmów (np. niektóre radzą nie spożywać jednocześnie węglowodanów z białkiem czy tłuszczy zwierzęcych z białkami). Znajdziemy również diety wzbudzające w środowisku medycznym więcej kontrowersji jak chociażby diety przystosowane do grupy krwi. Niektóre z diet warto przed zastosowaniem skonsultować z lekarzem ponieważ nie wpisują się one w powszechnie rozumiane ramy zdrowego żywienia.


5. Suplementy pomagające w detoksie.Możemy spowodować by proces oczyszczania organizmu był bardziej efektywny korzystając z suplementów wspomagających detoksykację. W kuracjach oczyszczających jelita poleca się spożywanie dużych ilości pokarmów bogatych w błonnik. Jeżeli mamy problem z odpowiednią ilością błonnika w diecie możemy dostarczać go dodatkowo w postaci suplementu. Przykładowe produkty zawierające błonnik: ACTIVLAB COLONORMAX EXTRA 300G, SCITEC FIBERS & ENZYMES RX 255G.
Wspomagająco przy kuracji oczyszczającej jelita warto sięgnąć po l-glutaminę, która jest źródłem energii dla jelita cienkiego i stosowana jest również w leczeniu zespołu nieszczelnego jelita. Kilka produktów zawierających l-glutaminę: FORMOTIVA Glutamine Powder 510g, 7NUTRITION Glutamine 500g.


Również detoksykację wątroby możemy wspomóc stosując pewne suplementy. Mogą to być zarówno produkty bazujące na jednej substancji czynnej np. OLIMP Gold Sylimaron 100, gdzie tą substancję stanowi silimaryna albo produkty mające charakter bardziej kompleksowy, gdzie ilość składników jest bogatsza a działanie produktu wielokierunkowe np. FORMOTIVA Liver Support 60caps, Biotech USA Liver Aid 60tabs, TREC Liver Stack 60caps.


Możemy również wspomóc nasz żołądek i procesy trawienne w organizmie. Tu pomoc mogą stanowić produkty zawierające betainę, która wspomaga procesy trawienne, zwiększa absorpcję niektórych minerałów i witamin, zapobiega mnożeniu się drobnoustrojów i niweluje zgagę. Przykładowy produkty z betainą: NOW Betaine HCL 648mg 120vegcaps, NOW Liquid Betaine 473ml. Pomocne mogą być tu również enzymy trawienne usprawniające proces trawienia zarówno białek jak również tłuszczy i węglowodanów. Produkty zawierające enzymy: DOCTOR'S BEST Proteolytic Enzymes 90caps, NOW Super Enzymes 90caps.


Wiele diet oczyszczających ma charakter mocno ingerujących w organizm i usuwając toksyny powoduje jednocześnie usunięcie z organizmu wielu potrzebnych mu bakterii wyjaławiając tzw. florę bakteryjną głównie w jelitach. Warto w takich przypadkach sięgnąć po probiotyki, które pomogą i przyspiesza proces jej odbudowy. Przykładowe suplementy z probiotykami: NOW Probiotic-10 25 Billion 10 Probiotic Strains, NOW Probiotic Defense 90vegcaps, OSTROVIT Probiotic 6+ 30caps.