Producenci

Newsletter

Jak działają spalacze i reduktory tłuszczu?

Spalacze tkanki tłuszczowej to grupa suplementów ciesząca się niezmienną popularnością, bez względu na sezonowe trendy i nowości w suplementacji. Nie trudno domyślić się dlaczego preparaty z tej grupy cieszą się dużą popularnością, ale warto przy okazji zastanowić się czy rozumiemy mechanizm ich działania.


Jak działa spalacz tłuszczu?


Wbrew oczekiwaniom wielu ćwiczących najlepszy nawet reduktor tkanki tłuszczowej nie spala tłuszczu sam z siebie. Kluczowym i absolutnie koniecznym elementem w walce o uzyskanie odtłuszczonej sylwetki jest sukcesywnie realizowany deficyt kaloryczny. W dużym uproszczeniu – musimy dostarczać organizmowi mniej energii niż potrzebujemy. Deficyt możemy realizować i pogłębiać przede wszystkim poprzez manipulację w diecie (kaloryczność), lub poprzez dokładanie jednostek treningowych, bądź ich intensyfikacje (zwiększenie wydatku energetycznego). Deficyt nie może być za duży – przeniesie to efekt odwrotny do zamierzonego, a następstwem takiego reżimu dietetycznego mogą być zaburzenia metaboliczne i hormonalne.

Sensowne przeprowadzenie redukcji tkanki tłuszczowej to temat na inny, obszerny artykuł, ale spośród zagadnień istotnych przy układaniu planu redukcji warto wymienić m.in. ustalenie odpowiednich dla siebie proporcji makroskładników w pożywieniu i odpowiednia podaż mikroelementów zarówno z diety, jak i suplementacji ( o czym niestety często się zapomina patrząc głównie na kaloryczność i makroskładniki).


Gdzie w tym wszystkim jest miejsce na spalacz?

Zakładając, że kontrolujemy swój plan treningowy i dietetyczny odpowiednio dobrany spalacz może wydatnie wspomóc i przyspieszyć spalanie tłuszczu.


Podstawowe płaszczyzny działania reduktorów tkanki tłuszczowej:

wzmożona termogeneza i naturalny efekty diuretyczny.

Generowania większej ilości ciepła skutkuje dodatkowym wydatkiem kalorycznym. Za ten efekt odpowiadają głównie ekstrakty roślinne (choć nie tylko), m.in.: ekstrakt z czarnego pieprzu (piperyna), ekstrakt z pieprzu cayenne (kapsaicyna), ekstrakt z gorzkiej pomarańczy, ekstrakt z kakaowca (teobromina), ekstrakt z imbiru, ketony malinowe i inne. Podniesiony poziom termogenezy skutkuje również większą potliwością – wspomaga pozbycie się nadmiaru wody z organizmu. Trzeba zaznaczyć, że za prawidłową gospodarkę wodną odpowiadają w pierwszej kolejności hormony. Na ten aspekt żaden spalacz tkanki tłuszczowej nie ma wpływu. Jeśli natomiast gromadzimy dużą ilość wody podskórnej np. z powodu niewłaściwej diety (przeważnie głównym powodem będzie za wysoka podaż sodu, który obficie występuje w przetworzonym pożywieniu), dobrze dobrany termogenik spełni swoją funkcję.

Sam efekt wzmożonej termogenezy może również pomagać w wykonywaniu intensywnej jednostki treningowej.

Pobudzenie i stabilizowanie poziomu energii i poprawa ogólnej kondycji psychofizycznej.


Częstym problemem osób zrzucających wagę jest brak energii i siły zarówno w trakcie treningu, jak i w pracy, czy w domu. Wiąże się to głównie z deficytem kalorycznym, a często dodatkowo również z niską podażą węglowodanów – pierwszego źródła energii z pożywienia.

Podstawową substancją aktywną odpowiedzialną za pobudzenie w spalaczach będzie kofeina, przeważnie w dawkach 100-300mg na porcję. Kofeina może występować w formie bezwodnej albo być zawarta w ekstrakcie np. z guarany, zielonej kawy, czy zielonej herbaty, a nawet jako jedna z kilku opatentowanych form jak np. teakryna.

Dobry spalacz zawiera kofeinę pochodzącą z kilku źródeł – ekstrakty roślinne przedłużają jej działanie, natomiast forma bezwodna wykazuje mocniejsze działanie pobudzające. Odpowiednia dla swojej tolerancji dawka kofeiny i składników pobudzających stanowi podstawowy element warunkujący dobór odpowiedniego dla nas spalacza. Osoby z problemami układu krążeniowego powinny unikać spalaczy ze składnikami pobudzającymi!

Równie istotna, jak zawartość składników pobudzających, jest obecność składników wspierających koncentrację i skupienie. Do tej grupy możemy zaliczyć np. l-tyrozynę, l-cysteinę, czy cholinę (w różnych formach). Odpowiedni miks składników z tych dwóch grup zagwarantuje stabilny, równy wyrzut energii, bez niepotrzebnych „zjazdów” energetycznych

hamowanie apetytu. Efekt na redukcji dość pożądany. Nie każdy odczuje ten aspekt działania reduktora tłuszczu z taką samą siłą, ale wiele osób stosujących spalacze zawierające składniki z tej grupy zaobserwowało delikatne osłabienie łaknienia, a przede wszystkim brak napadów głodu i nieodpartej ochoty na słodycze. Najistotniejszymi składnikami z tej grupy będzie chrom i ekstrakt z sosny koreańskiej. Kluczem jest odpowiednia dawka i wysoka jakość ekstraktu.

Kompleksowe suplementy z tej grupy mogą również zawierać dodatki wspomagające spalanie tkanki tłuszczowej, jak np.:

l-karnityna (korzystnie wpływajaca również na wytrzymałość treningową),
ALA,
CLA i inne.


Spalacz tłuszczu dla początkujących a spalacz tłuszczu dla sportowców – jaka różnica? Częstą tendencją jest łączenie konkretnego produktu z poziomem zaawansowania. Nie jest to niestety tak prosta i bezpośrednia zależność.

Sensowną praktyką jest oczywiście zaczynanie od rzeczy słabszych, ale kryterium oceny mocy produktu stanowić powinny przede wszystkim składniki pobudzające i ich ilość zawarta w suplemencie. Nie jest przy tym powiedziane, że osoba na wyższym poziomie sportowym będzie potrzebowała większej ilości np. kofeiny. Tolerancja na składniki pobudzające, forma treningu i indywidualne preferencje mają tu główne znaczenie. Produkty „dla zaawansowanych” charakteryzują się przeważnie szerszym, bardziej kompleksowym składem - z tego skorzysta z pewnością również osoba początkująca.


Jak stosować spalacz tłuszczu?

Wedle zaleceń producenta. Uogólniając: na początku zaczynamy od możliwie najmniejszej dawki na porcje spożytej rano z posiłkiem. Stosowanie preparatu na czczo będzie potęgować jego działanie (po ustaleniu tolerancji na suplement, będzie to aspekt jak najbardziej pożądany). Po ustaleniu właściwej dla siebie dawki (nie wyższej niż zalecana przez producenta), najlepsze efekty uzyskamy stosując spalacz na czczo i/albo przedtreningowo. Przy rozplanowywaniu suplementacji należy wziąć pod uwagę takie aspekty jak:

godziny treningów, mocny spalacz z dużą zawartością kofeiny przyjęty wieczorem może utrudniać zasypianie,

formę aktywności pozatreningowej (m.in. praca),
dodatkową suplementację i przyzwyczajenia (kawa). Jeśli stosujemy spalacz przedtrenigowo, a chcemy stosować również przedtreningówkę, to warto dobrać produkt bez stymulantów, lub zsumować ich ilość z obu produktów (spalacz+preworkout) i odpowiednio dobrać porcję. Rozsądnym będzie też ograniczenie spożycia kofeiny z kawy.Jak wybrać właściwy spalacz? Jak wzmocnić działanie spalaczy

Odpowiedź jest prosta – podchodząc do sprawy indywidualnie! Opinie innych użytkowników na temat konkretnego suplementu oczywiście mają znaczenie, ale nie będą miały przełożenia 1:1! Zastanówmy się, na jakim polu działania spalacza nam najbardziej zależy i wybierzmy odpowiedni produkt. Jeśli chcesz spalacz bez jakiegokolwiek efektu pobudzenia postaw na zestaw monopreparatów, ale wybierz gotowe formuły bez kofeiny takie jak np. Universal Fat Burners, czy Cutting Edge. Szeroka oferta suplementów z tej grupy dostępna w sklepie tanieodzywki.pl pozwoli znaleźć ten odpowiedni dla Ciebie!

Wzmocnić działanie reduktora możemy m.in. przez stosowanie go na czczo, lub po posiłkach zawierających mało węglowodanów, przez uprzednie odstawienie składników pobudzających na okres minimum 2 tygodni, czy w końcu poprzez dobór odpowiednich, dodatkowych monopreparatów.

Mało która, nawet najbardziej kompeksowa formuła będzie zawierać wszystkie istotne dla nas składniki w pożądanych przez nas dawkach. Tu z pomocą przychodzą monopreparaty, m.in. renomowanej marki NOW FOODS.

Należy przy tym pamiętać, że komponowanie własnych stacków wymaga sporej wiedzy i jeśli nie jesteśmy pewni takiego połączenia, to pozostańmy przy formułach zaprojektowanych przez uznane na rynku marki. Zawsze możesz skontaktować się z ekipą tanie-odzywki.pl – chętnie doradzimy i dopasujemy odpowiednie suplementy pod Twoje potrzeby!